Genel

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir? Cahit Sıtkı Tarancı’nın Biyografisi

4 Haziran 2020

Cahit Sıtkı Tarancı, 4 Ekim 1910’da Diyarbakır’da gözlerini açtı. Öğrenim yıllarını Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Dönemin Mülkiye Mektebi, günümüz Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Bir dönemde Ankara Yüksek Ticaret Okulu’nda eğitim aldı. II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte memleketine geri döndü. Bu dönemde askerliğini yaptı ve sonrasında da bir süre İstanbul’da babasına ait işyerinde çalıştı. Ankara’ya giderek Anadolu Ajansı’nda çevirmenlik işini yaptı. Toprak Mahsulleri Ofisi ve Çalışma Bakanlığı’nda da bir süre görev almıştır.

İlk şiirlerinde görülen hece ölçüsünün alışılmış kalıplarının dışına çıkan üslubu ile dikkat çekti. 1946 yılında, Cumhuriyet Halk Partisi’nin şiir yarışmasına “35 Yaş” şiiriyle katıldı ve birincilik ödülünü aldı aynı zamanda oldukça ün kazandı. İlk şiir kitabı olan “Ömrümde Sükût” 1933’te basıldı.

Kendi döneminin en çok okunan şairlerinden olan Tarancı, günümüzde de ününü devam ettirmektedir. Garip akımından etkilenerek serbest şiir denemeleri yaptı. Aynı zamanda Baudelaire, Verlaine gibi Fransız şairlerinin etkisi altında kaldı. Hem yaşam sevincini hem karamsarlığı ele alan şiirlerinde genellikle “yalnızlık” ve “ölüm” temaları ağır bir şekilde ön plandadır.

Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Osman Saba ile çocukluk arkadaşıdır. İki şair arasında yıllar boyu süren ve edebiyatımızı etkileyen yazışmalar olmuştur. Tarancı’nın ölmesiyle bu yazışmalar son buldu. Şiir, şairin demesiyle ulaşmak istediği esas mefkuredir. Aynı zamanda şiirdeki esas rolün de kelimelerin kullanıldığı yerler ve kullanım şekillerine bağlı istifi olduğunu savunur. ;Şairimiz, ayrıca Tanpınar ve Dıranas etkisi olduğundan da bahsetmektedir.  Tarancı, az sözcükle çok şey söylemenin en iyi yol olduğunu her fırsatta belirtmiştir.

Eserler

Şiir:

  1. Ömrümde Sükût
  2. Otuz Beş Yaş
  3. Düşten Güzel
  4. Sonrası Mektup:
  5. Ziya’ya Mektuplar

Hikâye:

  1. Cahit Sıtkı’nın Hikâyeciliği ve Hikâyeleri Bütün Şiirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir