Genel

Cahit Koytak Kimdir? Cahit Koytak’ın Biyografisi

3 Haziran 2020

29 Ocak 1949 yılında, gözlerini dünyaya açan Cahit Koytak; Erzurumda ilk ve orta okulu okumuş; ardından Yükseköğrenimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Fakültesinde tamamlamıştır.Kısa bir süre mühendislik yaptıktan sonra uzun yıllar serbest ticaret ile uğraştı. 1994 yılından itibaren 15 yıl boyunca özel bir TV’nin sinema yayın yönetmenliğini yaptı.

Yazarlık yaşantısı, yirmi iki yaşında Sezai Karakoç’un Diriliş Dergisi’nde yayımlanan ilk şiiri ile başlamış oldu. Sonralarında şiirlerinin yayınlandığı dergiler;

 1. Kelime,
 2. Yöneliş,
 3. Yedi İklim,
 4. Kayıtlar,
 5. Gergedan,
 6. Defter,
 7. Kaşgar,
 8. Hece,
 9. Yansıma,
 10. Le PoeteTravaille,
 11. Kitaplık,
 12. Kırklar,
 13. Merdiven Şiir,
 14. Anlayış,
 15. Bir Nokta,
 16. Yeniyazı gibi pek çok farklı dergide yayınlanmasını sağladı. Koytak, 1 Haziran 2009 tarihinden günümüze kadar geçen sürede Taraf adında bir gazetede haftalık olarak ‘’Yoksullar ve Siviller İçin Tezler’’ başlığı ile şiirlerini yayınlamaktadır.

2009 yılından itibaren birçok kitabının yayınlanmasını sağladı. Pınar Yayınları aracılığı ile ‘’Gazze Risalesi’’ adlı şiir kitabını 2009 yılında bastı. Daha sonrasında Timaş Yayınları ile anlaşan Cahit Koytak, toplamda 1100 sayfayı geçen 3 cildi olan ‘’Yoksulların ve Şairlerin Kitabı’’ adındaki şiir kitabını okuyucuları ile buluşturdu. 2011 yılında da yine aynı yayın ile birlikte çalışarak ilk kitabı olan ‘’İlk Atlas’’ genişletilmiş bir şekilde yeniden basıldı. Aynı sene bir başka kitabı olan ‘’Yeni Başlayanlar İçin Metafizik’’ ve sonraki sene de ‘’Cazın Irmakları’’ adı altında yazdığı şiir kitaplarını yayınlamıştır.

Cahit Koytak, sadece şiir yazan bir şair değildir. Aynı zamanda İngilizce ve Fransızca olarak yazılmış önemli eserlerin çevirilerini de usta bir şekilde gerçekleştiren çevirmendir. 1988 yılında Türkiye Yazarlar Birliği’nin kararı ile o yılın mütercimi seçilmiştir. FrantzFanon’un Siyah Deri Beyaz Maskesi isimli kitabını yine Cahit Koytak dilimize uyarlamıştır.Fanon çevirisinden daha önemli olan diğer bir çalışması ise Ahmet Ertürk ile birlikte hazırlamış olduğu, Muhammed Esed’inThe Message Of TheQur’ân’ıdır. Bu kitabın çevirisi yazarın ve arkadaşının yaklaşık on yılını almıştır.

Eserleri

Şiir

 1. İlk Atlas

Çeviri

 1. İslâm’ın Yayılış Tarihine Giriş
 2. Mekke’ye Giden Yol
 3. Siyah Deri Beyaz Maske
 4. Kur’an’a Göre Dört Terim / İlâh, Rab, Din, İbadet
 5. Kur’an Mesajı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir