Genel

Cahit Irgat Kimdir? Cahit Irgat’ın Biyografisi

3 Haziran 2020

Cahit Irgat, 21 Mart 1915 tarihinde Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde dünyaya geldi. 5 Haziran 1971 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yumdu. Türk tiyatro ve sinema sanatçısı olan Irgat, aynı zamanda da şairdir. İlkokulunu tamamladıktan sonra Edirne Öğretmen Okulu’na başladı. Son sınıftayken okulunu bıraktı. Sonrasında ise pek çok tiyatroya katılarak oyunculuk yapmaya başladı. 1932 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nı kazandı. Aradan dört yıl geçtikten sonra 1936 yılında bu okulunu da bitirmeden yarıda bıraktı. Yine oyunculuk mesleğine devam eden şair; İstanbul Şehir Tiyatroları, Küçük Sahne, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Adana Şehir Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Oda Tiyatrosu ve Cahide Sonku ile kurdukları Cahitler Tiyatrosu’nda çalışmalarını sürdürdü. Aynı zamanda pek çok sinema filminde beyaz perde de oynama imkanı yakaladı.

Daha çok oynadığı filmler ile tanınmış olsa da yazdığı şiirleri ile de birçok insan tarafından şiirleri de beğenilerek okundu. 1950 yılında Bırakılan Çocuk adında bir filmin yönetmenliğini üstlendi. Aynı zamanda şiirleriyle birlikte bir de romanı bulunmakta. Biri şair olan Mustafa Irgat, diğeri ise oyuncu olan Zeynep Irgat’tır. Çocuklarını da kendi yolunda eğiten şair ve oyuncumuz çocuklarına da başarılı bir hayat sağlamıştır.

Eserleri                                                        

Cahit Irgat, 1945 ve 1969 yılları arasında aktif olarak şiirler yazmış ve şiirlerini aralıklarla yayımlayarak kitaplar halinde okuyucularına sunmuştur. Bu şiir kitapları ise şu şekildedir;

  1. Bu Şehrin Çocukları
  2. Rüzgarlarım Konuşuyor
  3. Ortalık
  4. Irgatın Türküsü

Şiirleri gibi bir de romanı olan şairimizin romanının adı 1947 yılında çıkardığı Geri Dönemezsin’dir.

Filmografisi oldukça yoğun olan oyuncumuz yüzlerce sinema filminde ve tiyatro oyununda performans sergilemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir