Genel

Bülent Özcan Kimdir? Bülent Özcan’ın Biyografisi

2 Haziran 2020

Bülent Özcan, 25 Şubat 1973 yılında Kayseri’nin Sarız ilçesinde dünyaya geldi. Ahmet Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan takma isimleriyle eserler veren Türk bir şairdir. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamlayan şair, daha sonrasında Londra’da Southgate ve Nottingham’da New Kolejlerinde öğrenim gördü.  1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni kazandı. Ancak ilk senesinde okulu yarıda bıraktı.

Özcan, Gaziantep’te yayımlanan Doğuş, Önder, Sizin Gazete, Gaziantep Ekspres ve Arena adındaki gazetelerinde sanat yönetmenliği görevini yaptı. Gaziantep 27 adında bir gazetede felsefe ve kültür sanat üzerine yazdığı yazıları yayımladı.  Doğan ve Şok gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulunan şair, bu süreçte birçok şiir sergisi de açtı. Pek çok çeşitli gazetelerde ve yurtdışında şiirleri yayınlandı. Bunlar;

 • Ana, Aykırı Sanat, Gülpınar, Şiir Defteri, Damla, Kuzeysu, Şafak (Yunanistan),
 • Kırk Merdiven, Hürriyet Kelebek, Müzik Magazin, Hayat, Ses, Berfin Bahar, Çalı, Edebiyat Gündemi, Köşe Taşı (İngiltere)
 • Öteki-siz, Dem Gazetesi (Almanya),
 • Wird (Almanya),
 • Demokratik Gündem Gazetesi(Almanya),
 • Avrupa Gazetesi (İngiltere),
 • Olay Gazetesi (İngiltere)

Yukarıdaki gazeteler başta olmak üzere eserleri yüzlerce yayın organında yayımlandı. Çeşitli antolojilerde şiirleri de burada yer aldı.

Bülent Özcan, 1988 yılında Türkiye Çocuk dergisi tarafından “Yılın Araştırmacısı” olarak unvan kazandı.  Şiir sanatına sağladığı katkılardan dolayı 1990 yılında, Müzik Magazin dergisi tarafından “Onur Belgesi” aldı. 1992 yılında ise İsveç’te bulunan Hümanist Enternasyonal tarafından Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Özcan, Türkiye Dergisi ve Bay Ajans tarafından düzenlenmiş olan şiir yarışmasında da “Barış Şiiri” ödülünü almayı başardı.

Birçok şiiri Naser Feiz, Hengameh Heidari, Kadir Dilavernijad ve Khazar Ahmetnijadi  gibi isimler tarafından Farsçaya ve Azerice’ye çevrildi. Böylece İran’ın önde gelen sanat edebiyat dergilerinde yayımlanması sağlandı.  Şiirlerinin bir bölümü dönemin ünlü bestecilerinden olan  Ali Ekber Eren, Birol Topaloğlu, Cihangir Bostancı, Gül Kansu, Suat Adalar gibi isimler tarafından bestelendi.

8 Kasım 1996’da, Galata Köprüsü üzerinde kitaplarını denize attı. Bu hareketi yapmasındaki amaç ise toplum içerisinde gerçekleşen olaylara karşı tepkisiz kalan insanları protesto etmekti. 25 Şubat 1997 tarihinde ise, Gaziantep Asrî Mezarlığı’nda, ölülere bir şiir dinletisi sundu, ardından kitaplarını orada bıraktı.

1997 yılında ülkesinden ayrılarak Londra’ya yerleşen Bülent Özcan,orada yayımlanan Londra Olay Gazetesinin kültür sanat alanında yönetmenliğini üstlendi. Aynı zamanda şiirleri, İngilizceye çevrildi. Böylece eserleri Amerika ve İngiltere gibi pek çok ülkede yayımlanan antolojiler de yerini buldu. Şuanda 47 yaşında olan sanatçımız Londra’da yaşamını sürdürmeye ve yazılar yazamaya devam etmekte.

Eserleri

 • En Güzel Ben Ölürüm (1994)
 • Bağbozumu Ortak Betik (ortak kitap, 1995)
 • En Güzel Ben Ölürüm (yeni şiirlerle birlikte- bütün şiirleri: 1996)
 • Gelincik Tozları (2002)
 • Gelincik Tozları (2.Basım, Yeni şiirlerle birlikte, Ağustos 2006, Kül Sanat Yayıncılık, Ankara)
 • Aşk İnsana Kanatlar Verir (Sokak Kitapları Yayınları, Şubat 2014, İstanbul)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir