Genel

Bilgesu Erenus Kimdir? Bilgesu Erenus’un Biyografisi

1 Haziran 2020

Bilgesu Erenus, 1943 yılında Bilecik Gölpazarı’nda dünyaya geldi. Yazar, senarist ve müzisyen olarak bilinir. Babası, burada kaymakam olarak görev yapıyordu ve Kadıköy Kız kolejini bitirdi. Ardından üniversite için hukuk ve çeşitli konservatuar dersleri aldı. Günümüzde Halkla İlişkiler bölümü olarak nitelendirilen, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nü okudu. Böylece eğitimini tamamladı.

196 ve 1973 yıllarında TRT’ye girerek metin yazarlığı ve prodüktörlük yaptı. İlk oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelendi. Bu dönemde TRT’den ayrıldı. Ancak TRT’yi AST’la beraber asıl eğitim hayatını yaşadığı yer olarak belirtir. Edebiyat dünyasına ise ilk olarak yazdığı tiyatro oyunları ile birlikte giriş yaptı. Ankara Sanat Tiyatrosunda sergilenen ilk oyunu ‘’El Kapısı’’ adında bir oyundur.

BilgesuErenus, daha sonrasında yazmış olduğu ‘’Evli Evine Köylü Köyüne’’ oyunu ile birlikte TRT Radyo Oyunları Başarı ödülünü almayı hak kazandı. Bu süreçten sonra da daha iyi başarılar elde edebilmek için oyun yazarlığına daha çok yöneldi.  1978 tarihinde ise kelaynaklar ve ikili oyun isimli tiyatro oyunlarını Dostlar isimli mekanda sergilemiştir. Bunun sonucunda da ödül almıştır. Bu dönemde kariyerinin zirvesine doğru tırmanan BilgesuErenus, birçok kişi tarafından beğenildi.

1979 yılında Milliyet-Sanat Dergisinin açmış olduğu Çocuk Oyunları yarışmasına katıldı. Bu yarışmadan ise birincilik ödülü ile ayrıldı. 1977 ve 1979 yılları arasında Aziz Nesin’in başkanlık ettiği Türkiye yazarlar Sendikası’nda  yönetim kurulu bölümünde görev aldı. Bunun ardından Kenan Evren idaresine karşı durdu ve Aydınlar Bildirgesinin taşınmasına yardımcı oldu.

1987 yılında ise darbe sonrası ilk 1 Mayıs toplantısının düzenleyici kadrosunda yer aldı. Aynı zamanda bu toplantının sunuculuğunu da kendisi yaptı.

Müzisyenlik alanında farklı bir çalışma gerçekleştiren BilgesuErenus, Kürt dilinin üstündeki yasakları kırabilmek adına bazı müzik çalışmaları yaptı. Sonucunda ise birçok kez gözaltına alındı. Ayrıca 1995 yılında Cam-İş Sendikasının toplantısında yer alarak şu sözleri dile getirdi: ‘’Analar size yalvarıyorum, çocuklarınızı savaşa göndermeyin.’’. Bu sözünün ardından halkı askerlikten soğuttu gerekçesi ile 1996 yılında tutuklanarak iki ay hapse mahkum oldu. Askeri mahkeme sanığı olarak Bayrampaşa Cezaevinde yattı.

Bazı oyunları toplumun üzerinde teşvik edici özellikler barındırdığından sahnelenemedi. Aynı zamanda romanları için de uzun bir süre yayın evi aramıştır. 12 Eylül 1980 sonrasında oluşan sol düşünceyi yok etmek amacı ile dinci ve ırkçı akımların devlet tarafından yasallaştırılmasını konu alan Gece, Göz ve Kazı adlı romanları yazdı. Bunları da uzunca süre bastıramadığı için ancak 1990’lı yıllarda yayınevi buldu ve basılmasını sağladı.

Pek çok politik konuda tiyatro oyunu yazan BilgesuErenus, oyunları ülkemizde sahnelenmese dahi yazmaya devam etti. Oyunları Avrupa’da ve Avustralya’da oldukça ilgi gördü ve çevrilerek sahnelerde oynandı.

Çocuklar için tiyatro oyunu yazmanın büyük bir sorumluluk gerektirdiğini düşündüğü için hayatı boyunca bu alanda ancak üç oyun kaleme alabildi. Milliyet ve Sanat Dergisinin açtığı yarışmada ilk çocuk oyunu olan ‘’Birbirine Eş Kardeş’’ oyunu ile birincilik ödülü kazandı. Diğer çocuk oyunlarının ismi ise ‘’Ayna Manya Kumpanya’’ ve ‘’Kuguşdigili’’ olarak 2012 yılında sahnede gösterilmiştir.

Birçok dönemde savunduğu yolda çaresiz kalan insanları kendi evinin kapılarını açarak yardımcı oldu. Uzun yıllar boyun kendi düşüncelerini savunmuş ve bu konuda hiçbir riskten kaçınmamış bir yazardır. Günümüzde de emekçiler, çocuklar ve gelecek nesil için pek çok konuyu ele alarak yazılarını yazmaya devam etmektedir. Düşüncelerini ve çabalarını onlara karşı gelenler için siper etmek amacıyla kaleme aldığını dile getiriyor.

Eserleri

Daha çok tiyatro alanına yönelmiş olan BilgesuErenus, aynı zamanda roman, deneme ve müzik albümlerine de imzasını atmıştır. Aynı zamanda bir filmde de konuk oyuncu olarak bir bölüm yer aldı.

Kitapları

 1. – İki Antikomünist,
 2. – www.bossahne.com,
 3. – Kuguşdigili
 4. – Çağrı,
 5. – Misafir,
 6. – Samur Kürk Uzayan Yolculuk,
 7. – Aydınlık Zindan,
 8. Kasım 2002 – Böyle Bir Dünya
 9. – Halide,
 10. – Bir Senaryo Dersim`38 Bir Oyun Fikret,
 11. – Kazı,
 12. – Göz,
 13. – Güneyli Bayan LillianHellman,
 14. – Gece,
 15. – Kırmızı Karaağaç,
 16. – Dokumacılar,
 17. – İnsan Aklını Koruma Enstitüsü,
 18. – Anya Manya Kumpanya
 19. – Birbirine Eş Beş Kardeş,

Romanlar

 1. – Samur Kürk / Uzayan Yolculuk
 2. – Payidar
 3. – Göz
 4. – Gece
 5. – Kazı

Deneme

 1. – Entellektüel Şiddet

Basılmış Oyunlar

 1. – Kaside
 2. – İkili Oyun
 3. – Güneyli Bayan
 4. – Halide

Tiyatro Oyunları

 1. – El Kapısı
 2. – Ortak
 3. – Dostlar Tiyatrosu
 4. – Nereye Payidar
 5. – Kaside
 6. – İkili Oyun-
 7. Kelaynaklar
 8.  – Güneyli Bayan
 9.  – Misafir
 10. – Halide
 11. – 555 K –
 12. – Arka Bahçe
 13. – Acılar Şenliği
 14. – İnsan Aklını Koruma Enstitüsü
 15. – Dokumacılar
 16. – Kırmızı Karaağaç –
 17. – Fikret
 18. – Samur Kürk
 19. – Çağrı

Albümler

 1. – Şarkılarımız
 2. – Şarkılarımız Kardeştir

Filmler

Senarist

 1. Devlerin Ölümü
 2. Bir Tren Yolculuğu
 3. İkili Oyunlar

Oyuncu

 • – At

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir