Genel

Betül Tarıman Kimdir? Betül Tarıman’ın Biyografisi

13 Mayıs 2020

Betül Tarıman, 7 Eylül 1962 yılında Edirne şehrinin Keşan ilçesinde dünyaya geldi. Tam adı ise Betül Tarıman Aktaş’tır.  Kendini şiire adamış şairlerimizdendir. İlkokulunu Bingöl Yenişehir İlkokulunda okudu. Sonrasında Konya Atatürk Lisesi’nde ortaöğretim eğitimini bitirdi. Eğitiminin son basamağı olan üniversiteyi ise Ankara’da kazandı. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü okudu. Böylelikle eğitim süreci tamamlandı. Trabzon Derecik ve Kastamonu liselerinde öğretmenlik yaptı. İş amacıyla gittiği Kastamonu’ya yerleşti. 1998’den itibaren  ‘’mahalleli bilincini geliştirme’’ amacı ile Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) tarafından Mahalleleri ve Muhtarlıkları Güçlendirme Projesi oluşturuldu. Projenin Kastamonu’daki danışmanlık görevini kendisi gönüllü olarak üstlendi ve Mahalle Evi adındaki projeye yardımcı oldu.

 İlk şiirini Kıyı adında bir edebiyat dergisinin Ağustos 1992 tarihli basımında yayımlayan Betül Tarıman, şiirlerinin farklı farklı dergilerde yayımlanmasını sağlamıştır. Bunlardan bazıları ise; Varlık, Yeni Biçem, Şiir Odası, İnsan ve Bahçe dergileridir. Aynı zamanda edebi alanda farklı bir yol izleyerek şiirleri ile bir fotoğraf sergisi açtı.

Ödülleri

Yazığı şiirleri ve yayımladığı kitapları sayesinde birçok ödülünde sahibi olan Betül Tarıman, kendi de bir ödül kurucusudur. Ünlü şair ve yazar olan Rıfat Ilgaz’ın anısı adına 2001 yılından itibaren verilmeye devam eden Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü’nün kurucusudur. Şimdiye kadar eserlerinden kazandığı ödülleri ise aşağıda verilmiştir.

  1. Ali Rıza Ertan Şiir Başarı Ödülü
  2. Damar Dergisi- Çankaya Belediyesi
  3. 3. İlkbahar Şiir Yarışması 3.’lük ödülü
  4. Kardan Harfler Dosyası – Arıburnu Şiir Ödülü programında Jüri Özel Ödülü
  5. Yol İnsanları kitabı- Behçet Necatigil Ödülü

2005 yılında Yol İnsanları adlı kitabı ile Behçet Necatigil ödülü kazanan şairimiz, ödülünü yine şair olan Akif Kurtuluş ile paylaşmıştır.

Eserleri

Günümüzde de hala şair olarak aktif bir şekilde çalışmalarını devam ettiren Betül Tarıman, Cumhuriyet Kitap ekinde de aralıklarla kitap tanıtımları yapıyor. Aynı zamanda Edebiyatçılar Derneğinde bulunan Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

Şiir Kitapları

  1. Ay Soloları
  2. Üzgündü Kırlar
  3. Kardan Harfler
  4. Güle Gece Yorumları
  5. Yol İnsanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir