Genel

Betül Dünder Kimdir? Betül Dünder’in Biyografisi

13 Mayıs 2020

Betül Dünder, 1975 İstanbul Üsküdar doğumlu Türk yazar ve felsefecidir. Kendisi şair Şeref Bilsen’in eşidir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden mezun olmuştur.

İstanbul’daki Mimar Sinan Üniversitesinde sunmuş olduğu tez ile yüksek lisans yapmıştır. 1990 – 2003 yılları arasında çeşitli tiyatro çalışmalarında yer almıştır. Kendi yazdığı oyunları sahnelemiş, oynamış ve tiyatro toplulukları kurmuştur. Ayrıca yazarın Akademik çalışmalarının birinci cildi olan “Şairler Arasında Kadın Olmak: Konuşmalar Kitabı” paradoks yayınları tarafından 2013 yılında yayımlandı. Yazarın asıl mesleği felsefe öğretmenliğidir. Günümüzde İstanbul’da yaşamaktadır ve şuan 45 yaşındadır.

Edebi Kişiliği

İlk şiiri, 1990 yılında Çizgi Ötesi dergisinde yayımlanmıştır.

  1. Haliç Edebiyat,
  2. Üç Nokta Edebiyat,
  3. Edebiyat ve Eleştiri,
  4. Kül ve Yaratım
  5. Varlık,
  6. Kum,
  7. Ütopya,
  8. Öteki-siz,
  9. Kuzey Yıldızı,

Başta olmak üzere birçok dergide birden fazla eserine yer verildi. 2002 tarihinde Nabi Nayır şiir ödülünün de sahibi oldu. 2014 tarihinde ise Arkadaş Zekai Özgen şiir ödülünde; şiir ile başarılı bir ivme kazandı.

2001 yılında ise Kastamonu’da düzenlenen Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü’nü kazandı. Şairin şuan basılan tek kitabı var. Kitap, “Ayna Yorgunluğu” adını taşıyor.

Şair ve yazar ünvanına sahip olan Betül Dünder’in Ayna yorgunluğu ismini verdiği eserinde dikkat çeken birçok unsur yer almaktadır. Pastoral yapıdan bir hayli uzakta olan bu şiir; şairin iç dünyasını da okuyucuya iyi bir şekilde iletiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir