Genel

Bekir Sıtkı Erdoğan Kimdir? Bekir Sıtkı Erdoğan’ın Biyografisi

11 Mayıs 2020

Bekir Sıtkı Erdoğan 1926 yılında Karamanda doğdu. İlkokul ve Ortaokulu Karaman’da okudu ve kendi isteğiyle Adana Öğretmen okulunda öğrenim hayatına devam eder. Adana’da daha sonra bir şiirinde de bahsedecek olan bir sivrisinek ısırığıyla Malarya (bugünkü adı sıtma) olur ve buradaki öğrenim hayatı bitti. Daha sonra Karaman’a döner ve şans eseri Kuleli Askeri Lisesi sınavlarına son gün girebildi. Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdikten sonra Harp Okuluna gitti ve 1948 yılında mezun oldu ve 10 yıl Kıta Subaylığı yaptı. Bu sırada Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya bölümünden mezun oldu. Alman Lisesi ve Marmara kolejinde ve Heybeliada Askeri Deniz Lisesi’nde Kıdemli Albay olarak öğretmenlik görevlerinde bulundu.

Rubai türündeki şiirleri “Hisar” dergisinde yayınlandı.50. Yıl Marşının söz yazarlığını yaptı.” Binbir Gece” ve “Kışlada Bahar” isimli şiirleriyle ismini duyurdu. 26 Ağustos 2014 tarihinde Heybeliada’da hayata gözlerini yumdu.

Edebi Kişiliği

Şiirlerini hem aruz hem  hecehemde serbest vezinlerşeklinde kaleme aldı, ahenk ve musikiye önem verdi. Yarattığı eserlerde halk ve Divan Edebiyatı geleneklerinden yaralandı. Hemen hemen tüm şiirlerinde Nazım şekillerini kullanmaya özen gösterdi ve koşma, ilahi, gazel, kaside, rubai ve serbest müstezata kadar hemen hemen tüm türlerde şiirler yazdı. Yazdığı eserlerden en çok sevilenleri halk şiiri tarzında yazdığı koşmaları sevildi. Şiirlerinde asker ve halkın iç dünyalarına yöneldi.

Eserlerinde Anadolu halkını ve tüm kesimi kucaklar tarzda aşk, ölüm, sevinç, keder ve özlem gibi duyguları yansıttı. Aşık Ömer ve musikiyi kendine has bir dille harmanladı. Halkın tüm kesimi sıcak ve içten şiirleriyle kucakladı, halkın her kesimi tarafından sevildi.

Eserleri

Şiirleri

  1. Bir Yağmur Başladı 
  2. Binbirinci Gece
  3. Dostlar Başına 
  4. Kışlada Bahar 

Ödülleri

1973’te Cumhuriyet’in 50. Yılı Şiir Yarışmasını Ellinci Yıl Marşı ile kazandı. Marşı Necil Kazım Akses besteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir