Genel

Bekir Büyükarkın Kimdir? Bekir Büyükarkın’ın Biyografisi

11 Mayıs 2020

Bekir Büyükarkın (tam adı Bekir Sıdkı Büyükarkın), 1921 yılında İstanbul’da doğmuş yazar ve şairdir. 1942 yılında İstanbul’un köklü liselerinden Vefa Lisesi Yüksek İktisat ve Ticaret Okulundan mezun oldu, 1953 ve 1960 yılları arasında sigortacılık sektöründe ve Türk Ticaret Bankası’nda devlet memuru olarak çalıştı daha sonra kendi müşavirlik bürosunu açtı. Şiir, roman, oyun ve hikayeler konu aldı ve 6 Ağustos 1998 yılında son romanı “Kervan Saray’ı tamamlayamadan vefat etti. Yazarın mezarı İstanbul’da bulunuyor.

Edebi Kişiliği

Şiir ile edebiyata atılan şair yazar Bekir Büyükarkın, toplamda 9 roman, 2 şiir kitabı ve 6 oyun kaleme aldı. Romanlarında tarihte yaşanmış olayları konu aldı ve destansı hikayeleri yansıttı.

1942 yılında ilk eserleri“Yapı” dergisinde yayımlandı. Birçok oyunu, başarılı olmasından ötürü İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yayınlandı. İlk kitapları, “Eski Dost” ve “Rüzgâr” isimli şiir kitaplarını yayınladı, daha sonra roman ve öykü türünde eserler kaleme aldı. 1947 yılında “Dökmeci” isimli oyunuyla CHP Tiyatro Yarışmasında üçüncülük ödülünü aldı. Eserlerinde her türden insanı konu aldı. Ayrıca 1982 yılında “Son Akın” isimli romanı yönetmen Yılmaz Atadeniztarafından beyaz perdeye aktarıldı. 1998 yılında İnönü Vakfı Tiyatro Yarışmasında “Kavuk” oyunu ile üçüncülük ödülünü aldı. “Geceyarısı” isimli eseriyle 1988 yılında Kültür Bakanlığı mansiyonuna layık görüldü.

Eserleri

Şiirleri

 1. Rüzgâr
 2. Eski Dost

Romanları

 1. Cadıların Kırbacı
 2. Suların Gölgesinde
 3. Bozkırda Sabah
 4. Maske Bir Sel Gibi Son Akın
 5. Belki Bir Gün
 6. Tanyeri Kutlu Dağ

Oyun

 1. Üç Oyun Duman İki Oyun
 2. Dökmeci Yarısı
 3. Soytarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir