Genel

Bejan Batur Kimdir? Bejan Batur’un Biyografisi

10 Mayıs 2020

Bejan Matur, 14 Eylül 1968 tarihinde, Kahramanmaraş Pazarcık’ta dünyaya geldi. BejanMatur, ilkokul ve liseyi Gaziantep’te okudu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Kürt kökenli Türk yazardır.

Edebi Hayatı

Yazarı’ın ilk şiirleri Defter , Adam Sanat, Ekin Belleten ve Yazıt gibi dergilerde yayımlandı. Bejan Batur’un ilk eseri Dolu Konaklar; birçok ödülün de sahibi oldu. Ek olarak Tanrı Görmesin Harflerimi isimli kitap da, 1999 yılında yayımlanmıştır.

Şiirleri dünyada İngilizce’den Çince’ye kadar 24 dile çevrildi.

Grand Street Magazine ve Language For a New Century isimli iki dergide de; eserlerine yer verildi. Buna ek olarak 2004 tarihinde ARC isimli bir yayım evi tarafından şiirleri derlenerek yayımlandı. Buna ek olarak İbrahim’in beni terk etmesi isimli kitabı da; Hanif Şiir kategorisinde değerlendirildi.

2009 yılında “Doğunun Kapısı Dİyarbakır” adlı kitabını, fotoğraflı bir kent kitabı olarak tasarladı. Bu kitap Diyarbakır’ın tarihi, kültürel, mimari birikimini anlatıyor. Kader Denizi adlı şiir kitabı 2009 yılında yayımlandı. “Dağın Ardına Bakmak” adlı kitabı 2010 yılında “Kürt sorunlarına” getirdiği bakış açısıyla çok okunanlar listesine girdi ve uzun süre konuşuldu.

2011 senesinde birçok isim ile çalışan Bejan Batur; Diyarbakır Kültür Sanat vakfının da kurucuları arasında yer almaktadır.

ESERLERİ

 1. Dağın Ardına Bakmak
 2. Winddurchwehte Herrenhauser
 3. Tanrı Görmesin Harflerimi
 4. İbrahim’in Beni Terketmesi
 5. Al SeuDesert
 6. Ayın Büyüttüğü Oğullar
 7. Rüzgâr Dolu Konaklar
 8. Onun Çölünde
 9. Windhowltroughthemansions
 10. How Abraham Abandoned Me
 11. In The Temple of a Patient God
 12. Doğunun Kapısı Diyarbakır
 13. Kader Denizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir