Genel

Bâki Süha Ediboğlu Kimdir?Bâki Süha Ediboğlu Biyografisi

4 Mayıs 2020

Bâki Süha Eyüboğlu, 1915 yılında Antalya’da doğmuş ve çocukluğunu yine burada bulunan aile konağında geçirmiştir.İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Bâki Süha, 1936 yılında İstanbul Hayriye Lisesinden mezun olmuş ve henüz lisede okurken, 1934 yılında gazeteciliğe adım atmıştır.

Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okumuş, bu okulu bırakmış, bir süre de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde eğitim gördükten sonra buradan da ayrılmıştır.

1934 yılında başlayıp 1940 yılında son bulan gazetecilik deneyimi boyunca Bâki Süha, Tan, Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinde çalışmıştır. Bu işten ayrıldıktan sonra Ankara Radyosu Basın ve Yayın Genel Müdürlüğünde çalışmaya başlamıştır. Bir süre Ankara’da görev yaptıktan sonra İstanbul’a gitmiş ve burada, İstanbul Radyosu’nda, baş spikerlik yapmıştır. Bir süre de burada çalıştıktan sonra İzmir’e geçmiştir. 1950-1956 yılları arasında İzmir Radyosu’nda müdürlük yapmış, daha sonra tekrar İstanbul’a gitmiş ve İstanbul Radyosu’nda sırasıyla müdür yardımcılığı ve danışmanlık yapmıştır.

Birçok şiir, hikaye ve yazıları birçok gazete ve dergilerde yer almış; radyo oyunları radyolarda oynanmıştır. Ömrünün son yıllarında bile radyoda şiir saati programı yapmış ve bu programda seçtiği ve sevdiği şiirleri okumuştur.

Birçok şiiri bestelenen Bâki Süha, 15 Eylül 1992’de vefat etmiştir. Vefatından sonra tüm şiirlerini barındıran ‘’Beni de Alın Koynunuza Hatıralar’’ isimli kitabı 2009 yılında sevenleri tarafından yayınlanmıştır. Kitabın adı, Bâki Süha’nın çok sevdiği şiirlerinden yalnızca biridir ve mezar taşına bu cümlenin yazılmasını vasiyet etmiştir. Ayrıca ünlü şairin vefatından sonra kendisine değinilen birçok kitap yayınlanmıştır.

Şiir Kitapları:

  1. İşaret
  2. Karanlıkta Geçen Gemiler
  3. Cenup
  4. Gece Yağmuru

Hikaye Kitabı:

  1. Sel Geliyor

Antoloji Kitapları:

  • Türk Şiirinden Örnekler
  • Ünlü Türk Bestekarları
  • Fatih Rıfkı Atay Konuşuyor
  • Bizim Kuşak ve Ötekiler
  • Atatürk İçin Bütün Şiirler

Bâki Süha Eyüboğlu’nun Bestelenen Şiirinden Kısa Bir Seçme:

‘’Beni de alın ne olur koynunuza hatıralar
Dolanıp kalayım bir an boynunuza hatıralar
Yeriniz ne, yurdunuz ne, benden böyle korkunuz ne
Duyuyorum sesinizi bazen derin bir kuyudan
Dinliyorum uzakları kalkıp derin bir uykudan
Beni de alın ne olur koynunuza hatıralar
Ah bu ömür tükenecek yolunuza hatıralar’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir