Genel

Bâki Asiltürk Kimdir?Bâki Asiltürk Biyografisi

3 Mayıs 2020

Asıl adı Bâki Asıltürk olan Bâki Ayhan T.,15 Nisan 1969 tarihinde Adana’da doğmuştur. Eserlerinde Bâki Ayhan T. adını kullanmaktadır. Şair, yazar, akademisyen ve öğretim üyesidir. İlk, orta ve lise öğrenimlerini Adana’da tamamlamıştır.

Bâki Asiltürk’ün şiire ilgisi çok küçük yaşlarda, Adana’dayken başlamıştır. İlk şiirini lise sondayken yazmıştır.Mandolini ismini verdiği şiiri; Sanat dergisinde yayımlanmıştır. Aynı yıl Adana’da ilk şiir kitabı olan Sevdalar Tünemiş Şu Yüreğime’yi çıkarmıştır.

Moden Türk şiiri tadında şiirleri ve yazıları çeşitli dergilerde yayınlanmıştır. Bu dergilerden bazıları şunlardır: Sonbahar, Tömer Edebiyat, Varlık, Le PoeteTravaille, Virgül, Budala. 2000li yıllarda Gösteri adlı dergide seri yazılarını yayınlamıştır.

Bâki Asiltürk, Marmara Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş (1989) ve yine bu üniversitede Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında yüksek lisans yapmıştır..Modern Türk şiiri alanında akademik çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını halen sürdürmektedir. Mart 2017’de Marmara Üniversitesinden profesör unvanını almıştır. Hala Marmara Üniversitesinde eğitim vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir