Genel

Bahri Dede Kimdir?Bahri Dede Biyografisi

2 Mayıs 2020

Dede lakabıyla bilinen şair Bahri’nin doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Edirne’de doğduğu biliniyor.

Edirne’de, yetişkinlik dönemine kadar, zamanın bilinen âlimlerinden dersler almıştır. Tasavvufçulardan İbrahim Edhem’in yolundan gitmiştir. İrşadlık görevini buradaki Muradiye Dergahında yerine getirmiştir.

Efsaneye göre bir gün Bursa’da Hibe Halife adıyla bilinen bir zât, sözüyle Bahri Dede’yi bir sözüyle üzmüştü. Bu sebeple Hibe Halife, kulunç hastalığına yakalandı. Halife, ne yaptıysa hastalıktan kurtulamadı. Sonunda Bahri Dede’yi üzdüğünden dolayı bu hastalığa sahip olduğunu anladı ve kendisinin dergahına gitti. Bahri Dede’ye durumu anlattı ve ondan kendisini affetmesini, kendisine şifa bulması için dua etmesini ve hakkını helal etmesini istedi. Bahri Dede hem hakkını helal etti, hem halifeyi affetti hem de halifenin iyileşmesi için dua etti. Bahri Dede duasını bitirir bitirmez, Halife daha dergahtan çıkmadan sağlığına kavuştu. Böylece herkes, Bahri Dede’nin çokça Allah dostu olduğunu ve kendisinin ettiği duaların büyüklüğünü anlamış oldu.

Kanunî Sultan Süleyman, Zigetvar Kuşatmasına çıkmadan önce zamanın önemli âlimlerinden teker teker dua istedi. Bu sırada Bahri Dede’ye geldi ve ondan da dua istedi ayrıca kendisine bin altın vererek fukaraya dağıtmasını söylemiştir. Bahri Dede, altınları alarak bilinmeyen bir yere gömmüş ve Kanuni Sultan Süleyman ile birlikte ZigetvarKuşatması’na katılmak istediğini söylemiştir. Bu katılım, hem padişah hem komutanlar hem de askerler için manevi destek olmuştur.

Kuşatma sırasında Bahri Dede, iki kere başarısız olan ordu için çok dua etmiş, zaferi müjdelemiş ve Zigetvar kalesi, üçüncüve en büyük denemede kuşatılmıştır. Bahri Dede’nin duaları sonucu kazanılan zafer, kendisinin ne kadar âlim olduğunun bir diğer kanıtı niteliğindedir.

Bahri Dede, orduyla birlikte Bursa’ya dönmüştür. Aynı yıl, 1566 yılında vefat etmiştir. Cenazesi, Evliyalar Şehri Bursa’nın Muradiye ilçesindeyıllar önce yaptırdığı mescidin avlusuna defnedilmiştir.

Bahri Dede’den anlamlı bir beyit:

‘’Cihan ara cihan içredir arayı bilmezler
Şu mahiler ki derya içindedir deryayı bilmezler’’

Anlamı:

‘’Dünyanın güzelliği dünya içindedir, onu süsleyen şeyleri bilmezler
O balıklar ki denizin içindedir, denizi bilmezler.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir