Genel

Azad Ziya Eren Kimdir? Azad Ziya Eren’in Biyografisi

7 Mayıs 2020

Azad Ziya Eren27 Ekim1976 tarihinde Diyarbakır’da doğmuştur; şair ve yazardır. İlköğrenimi Çorum’da, Ortaöğrenimini Antep’te ve Lise eğitimini Diyarbakır’da tamamlamıştır. Ardından Dicle Üniversitesi’nde Biyoloji bölümünü okumuş ve mezun olmuştur. Şairlik ve yazarlık hayatı boyunca birçok esere imza atmıştır. Eserleri de Avrupa Birliği Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Uluslar arası kitap fuarları; festivaller ve birçok alanda ismi geçmiştir.

Ayrıca Avrupa’da résidence programlarına da katılmıştır. Portekiz ve Amerika başta gelmek üzere; birden fazla ulusun şiir festivallerine davet edilen Azad Ziya Eren, birçok ödüle layık görülmüştür.

Türkiye’de “Le Tour de France en 80 Jours/80 Günde Fransa Alem” fotoğraf sergisini, Fransa’da “La Nudité et la Poésie/Çıplaklık ve Şiir” resim sergisini açmıştır. Ayrıca şiir turnelerine katılmıştır. Sanat hayatı oldukça aktif geçmiş şairler arasındadır.

Her türlü sanatla ilgilenen Azad Ziya Eren’in Eserleri Fransızca, İngilizce, Almanca, Kürtçe, Arapça, Süryanice ve Ermenice gibi dillere çevrilerek birçok ülkede birçok millet tarafından ilgiyle okunmuştur. 2005 yılında Pitoresk Sanat ve 2009 yılında Palto Sanat iki derginin kurucusudur. Azad Ziya Erenyazdığı ArsRequiem”” ve “Bırakılma Koridoru” adlı kitapları sayesinde 2009 senesinde, 36 sanatçıyla birlikte “Madımak Oteli”nde öldürülen şair Metin Altıok Şiir Ödülü”nü almıştır.Bijar adında bir oğlu ve MariJiyan adında bir kızı vardır. Yaşamına Diyarbakır’da devam etmektedir.

Azad Ziya Eren’in Eserleri                                                

Azad Ziya Eren ‘in birçok türde eserleri bulunmaktadır.

  1. Karen
  2. Fernando Pessoa üstüne Ars Requiem
  3. Sakızköy Günceleri
  4. Uykudan Uzak
  5. Dâvûd’un Kuşları
  6. Isoléopard/Les Poemes Odelon Redon üstüne
  7. Bırakılma Koridoru
  8. Olethias
  9. Yitik Baykuş
  10. Özenle Unutulmuş Parçalar La Nudité et la Poésie

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir