Genel

Ayhan Hünalp Kimdir? Ayhan Hünalp’in Biyografisi

12 Nisan 2020

Ayhan Hünalp, 10 Ocak 1927 tarihinde Bitlis’te doğmuştur. Gazeteci, roman yazarı ve şair bir kimliğe sahiptir. 1953 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi; Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Okulu bitirmesinin ardında gazetecilik yapmaya başlamıştır.

Sendika konfederasyonlarında basın sekreteri, İstanbul ve Kıbrıs radyolarında sanat konuşmaları yapması da yaptığı birçok işten birkaçıdır. Hünalp, 1964 senesinde Üç Yayınları’nı kurmuştur. Emekliye ayrılmadan hemen önce Şişe Cam Genel Müdürlüğü Basın Müşavirliği görevinde bulunmuştur. Bu görevde 1978 senesinde kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır. Gazetecilik alanında çok fazla iş yapmıştır. 1943 senesinden bu yana Son saat, Ulus, Cumhuriyet ve birçok gazetede çalışmıştır.

Ayhan Hünalp’ın Edebi Hayatı

Ayhan Hünalp ‘in ilk şiiri olan “Kaybolan Şey” şiiri 1943 senesinde İstanbul adlı dergide yayımlanmıştır. Sonrasındaysa Varlık, Dost ve Kaynak dergileri başta olmak üzere 10’un üzerinde dergide eserleri yayınlanmıştır.

Hünalp sadece şiir değil oyunda yazmıştır. Ankara Radyosu’nda “Vatan Fedaileri” ve “Çalışan Kazanır” adlı oyunları yayımlanmıştır. Fransa’da ortaya çıkmış bir edebi tür olan sineroman türünün Türkiye’deki temsilcisi de Ayhan Hünalp olmuştur. HünalpTDK, TYS, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Basın Konseyi üyesi görevlerini yapmıştır.

Hünalp, 1943 yılından bu güne kadar birçok dergide şiirleri yayımlanmıştır.Bu zaman zarfında da 2 roman ve 3 şiir kitabı yazmıştır.

Ayhan Hünalp’in Eserleri

Şiirleri

  1. Üçotuz Para
  2. Bir Martı Öttü
  3. Üçotuz Para
  4. Uzak Maviler

Romanları

  1. Küçük İstasyonlar
  2. Vapur Düdükleri
  3. Şarkısız Dünyaların Orkinosları

Anı

  1. Dağlara Giden Yollar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir