Genel

Aydanur Saraç Kimdir? Aydanur Saraç’ın Biyografisi

1 Mayıs 2020

Aydanur Saraç 29 Temmuz 1968 tarihinde; Ardanuç, Artvin’de doğmuştur. Türk şair ve edebiyatçıdır. Babası çiftçi, annesi ise ev hanımıdır. İlk okul çağlarında Arnavul köyünde eğitimini sürdüren şair, eğitimine Kırşehir’de devam etmiştir. Liseyi ise Ankara’da  Ankara Cebeci Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’nde okumuştur. Bu liseden sonra eğitimine  Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde devam etmiştir ve buradan mezun olmuştur.

İlk kitabında toplumsal duyarlılığı konu alarak şiirler yazmıştır. Bu konunun dışında kadının varoluşunu destekleyen şiirlere de yer vermiştir.

İkinci kitabı olan “Mesafeler” kitabında ise konuları yalnızlık ve ilişkileri işlemiştir. Kitabın içeriği değişen ve bireyin ilişkilere olan etkisidir. Gelişime açık şiirler yazmıştır. Aydanur Saraç’ın ilk eserleri arasında yer alan Sonra Güller Kırmızı isimli eseri, KYÖD ödülü almıştır.

Aydanur Saraç’ın Edebi Hayatı

Aydanur Saraç ‘ın ilk şiirleri 1997’de yayımlanmıştır. Aydanur Saraç’ın eserleri; Kavram karmaşa, Kum, Papirüs dergileri başta olmak üzere 10’un üzerinde dergide yayımlanmıştır.

Delil Teknesi, Damar ve Kum gibi dergilerde de yayımlanmıştır. Akköy Dergisi’nin Ankara temsilciliğini yapmıştır. Bu temsilcilik derginin son sayısı basılana kadar sürmüştür.  Yaprak, Anafilya, Mavi Ada, Cafrande, Gerçek Edebiyat, Yerelce gibi edebiyat konulu web sitelerinde de şiirleri yayımlanmıştır.

Aydanur Saraç’ın Eserleri

Aydanur Saraç birçok eser vermiştir. Fakat bu eserleri çoğu dergilerde yayımlanmıştır.

  1. Sonra Güller Kırmızı,
  2. Mesafeler,

Eserleri kitap haline getirdiği eserleri olmuştur. Bunun dışında sayısız şiir ve öykü gibi eserleri bulunuyor olsa da hepsi farklı dergilerde yayımlanmış ve toplanmamıştır.

Şiir ve yazıları için ise;

  1. Bartın Belediyesi “2005 Şiir Yarışması”, Değişim şiiri ile Üçüncülük Ödülü
  2. Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) “2003 Ulusal Şiir Ödülleri”, Sonra Güller Kırmızı adlı kitabı ile Özel Jüri Ödülü

Gibi ödüller almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir