Genel

Avni Dökmeci Kimdir? Avni Dökmeci’nin Biyografisi

10 Mayıs 2020

Avni Dökmeci, 1919 yılında Ankara’da dünyaya gelen bir şairdir. Asıl adı Hüseyin Avni Dökmeci’dir. İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde ortaöğrenimini tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı. Geçim sıkıntıları yaşamaya başladığı için eğitimini yarıda bırakarak ticarete atıldı. Bu süreçte de genç yaşta başladığı şiirle ilgilenmeye devam etti. 1948 ve 1956 yılları arasında Kaynak adında bir dergi çıkardı. Kaynak Basım ve Yayınevi’ni kurup yönetimini sağladı. Yazdığı şiirleri de kendi çıkardığı dergide ve çeşitli İstanbul dergilerinde yayımlandı. 1948 yılında Ankara’da aylık olarak yayınlanmaya başlayan ve sadece şiir dergisi olarak yayınlanan Kaynak dergisi, bir süre sonra farklı edebi türlere de ev sahipliği yaptı. Kaynak dergisi, birçok ünlü şair ve yazarın katkılarıyla, edebiyat dünyasında adından oldukça söz ettirdi. Bu dergi, Haziran 1956’ya kadar toplamda 113 sayı yayınlandı.

Dergide Avni Dökmeci ile birlikte yazı ve şiirlerini paylaşan pek çok ünlü sanatçı yer aldı. Bunlardan bazıları: Ahmet Muhip Dıranas, Behçet Necatigil, Cahit Sıtkı Tarancı, Edip Cansever ve Özdemir Asaf, Turgut Uyar dergide yazıları paylaşılan önemli edebiyat sanatçılarımızdandır.

Eserleri

Yazdığı şiirleri ile ve çıkardığı dergilerle kendini Türk Edebiyatının önemli isimlerinden yapan Avni Dökmeci, aynı zamanda çıkardığı dergilerden ötürü yayıncı olarak da nitelendirilir. Çok fazla şiiri bulunmasa da Kaynak Dergisi ile oldukça büyük bir başarı yakalamayı başardı. Yeni Edebiyat düşüncesi ile yola çıkan şairimiz hakkında Ülkü Tamer, bir makalesinde kendisinden bahsetmiştir. Avni Dökmeci’nin yeni edebiyat üzerine çıkarmış olduğu dergisinin bulunduğu dönemde oldukça riskli bir hareket olduğundan bahsetmiş ve kendisinin bu durumun üstesinden başarılı bir şekilde geldiğini, genç ve yetenekli bir şair olduğunu belirtmiştir.

Şiirleri

  • Barışa Dair Destan (1940)
  • Avuç (1944)
  • Kuşluk Vakti (1952)
  • Kese Kağıdı (1954)

Yukarıda eserlerini belirtmiş olduğumuz Avni Dökmeci toplamda dört farklı şiir kitabına sahiptir. Bunun dışında yaşantısı boyunca sürekli olarak dergilerde çalışmış ve yazılarını orada paylaşmıştır. Takvimler 17 Ocak 1992 yılını gösterdiğinde bu usta ve genç şairimiz hayata gözlerini yumdu. Ardından bıraktığı yeni edebiyat düşüncesi gelecek nesildeki pek çok şaire ilham olmayı başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir