Genel

Aşık Maksut Feryadi Kimdir? Aşık Maksut Feryadi’nin Biyografisi

6 Mayıs 2020

Aşık Maksut Feryadi, 1961 Kars doğumlu şair, halk ozanı  ve Türk Halk Müziği sanatçısıdır. Asıl adı Maksut Koca’dır. Kars’ın Alpaçay ilçesinde bulunan Taşdere köyünde ilköğrenimini tamamladı. Maddi nedenlerden ötürü eğitimi yarıda kaldı. Henüz yaşı çok küçükken halk şiiri yazmaya başladı.

İlk saz eğitimini ise babasından aldı. Daha sonrasında ise kendi kendini geliştirdi. Yaşadığı bölgedeki ve çevre bölgelerdeki aşıklar ile tanışıklık ederek bilgilerini geliştirdi. Asıl ustası ve unvanını veren kişi ise SosgertliHicrani’dir. İlk başlarda usta malı türküleri seslendirirken, sonradan kendi türküleri ile ünlenmeye başladı. 

Kars’ta söylediği türküleri ile ün kazanan Feryadi, daha 16 yaşındayken bir yakınının yardımı ile İstanbul’a giderek ilk kasetini çıkardı.

Pek çok etkinlik ve yarışmaya katılan Aşık Maksut Feryadi, birincilikler olmak üzere çeşitli ödüller kazandı. Cumhuriyet`in 70. Dönemine özel bir şekilde yazılan eser; Kültür Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. Ek olarak aşıklık geleneği için Harward tarafından Amerika’ya ziyaret etmesi için davet gönderildi.

 Böylece kendini yurt dışında da tanıtma fırsatı buldu. AyrıcaFransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, ve Rusya gibi bir çok kente kendi imkanları ve bazı davetler ile giderek aşık edebiyatını dünyaya tanıtma fırsatı buldu.

Eserleri

1996 yılında kurmuş olduğu Halk Ozanları Kültür Evi’nde çalışmalarını sürdürmeye devam eden Feryadi, bu güne denk toplamda 15 adet albüme imza attı. Yazmış olduğu bazı şiirleri ise ders kitaplarında yer aldı. Şiirlerinin bir bölümünü 2007 yılında ‘’Sular Yandı’’ adlı yapıtı ile okuyucularıyla buluşturdu. Ek olarak Birsen Gicili tarafından bir tez de kendi adına yazılmıştır.

Aşık Maksut Feryadi;  Ne Gereği Var, İhtiyacı var adında yazmış olduğu şiirlerini bestelemiş ve türkü olarak söylemiştir. Eserlerinde en çok öne çıkanlar bunlardır. Aynı zamanda birçok albümü ve şarkısı da bulunur.

Albümleri

 1. Aşık Havaları
 2. Leyli Can
 3. Yüreğin Yansın
 4. Sensiz Uzaklarda Ana
 5. Leyli Can
 6. Şarabanı
 7. Beri Gel
 8. Gelmezsen Öldüm
 9. Keyfeyle
 10. Kirpiğimle Yol Süpürdüm
 11. Rüzgara
 12. Gül Utansın
 13. Kimde Var
 14. Aşıklar Gecesi
 15. Sazım Ağlar
 16. Seher Rüzgârı Gibi
 17. Sular Yandı
 18. Yorgun Dizlerim
 19. Şahım

Günümüzde de hala aktif olarak mesleğini sürdüren sanatçımız, İstanbul’da yaşamını devam ettirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir