Genel

Arkadaş Z. Özger Kimdir? Arkadaş Z. Özger’in Biyografisi

17 Ağustos 2020

Arkadaş Zekai Özger, yani şiirlerinde ve yazılarında kullandığı isim ile Arkadaş Z. 1948 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Selanik göçmeni olan Arkadaş, Ankara’da siyasal bilgiler fakültesinden mezun oldu. Kent 16, Papirüs, Soyut, dost ve daha birçok dergide eserlerine yer verilmiştir.

“Kent 16” dergisi ise arkadaşı Ömer Zafer Göktürk ile birlikte 1965 yılında yani Özger henüz 17 yaşındayken çıkardıkları bir dergidir. Bu dergi tek sayı çıkmıştır.

24 Ocak 1971 tarihindeSosyal Bilimler Fakültesi’ne polisler tarafından bir baskını düzenlenmiştir. Bu baskın ve gözaltı sırasında Özger, işkence kadar ağır bir şekilde dayağa maruz kalmıştır ve başına ağır darbeler almıştır. Aradan bir süre zaman geçmesinin ardından; bir sokakta ağır yaralı bir biçimde bulundu. Hastaneye kaldırıldıktan sonra; hayata gözlerini yumdu. Arkadaşları bu ani ölümün nedeninin 1971’de Sosyal Bilimler Fakültesi yurduna yapılan baskında kafasına aldığı darbeler olduğunu söylemiştir.

Arkadaş Z. Özger’in Edebi Hayatı

Arkadaş Z. Özger yaşadığı zamanlarda Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası adıyla yayımlamak istediği bir kitabı vardı. Fakat ani ölümü nedeniyle bu kitabı yayımlayamadı. Yaşam sürdürdüğü zamanlar birçok yerde yayımlanan eserleri; daha sonraları Tekin Sönmez tarafından bir arada toplandı.

Son olarak Kenan Yücel tarafından yayıma hazırlanan kitap “Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası” olarak yayımlanmıştır. Böylelikle Özger’ in ölmeden önceki en büyük isteği yerine getirilmiştir. Arkadaş Z. Özger için 1996 yılından bu güne kadar düzenli olarak İzmir’de şiir ödülleri dağıtılmaktadır.

Arkadaş Z. Özger’ in Eserleri

Arkadaş Z. Özger’in üniversite yıllarındaki ortamında dolayı yazdığı şiirler genellikle ölüm ve cinsellik konuları üzerine olmuştur. Çoğu arkadaşı siyasi şiirler yazmış olsa da Arkadaş Z. Özger daha bireysel şiirler yazmıştır. Bu sayede ölümün sonra bile hala hatırlanmaktadır.

Eserleri

  • Şiirler (1974)
  • Sevdadır
  • Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası (2014)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir