Genel

Arife Kalender Kimdir? Arife Kalender’in Biyografisi

1 Mayıs 2020

Arife Kalender, Malatya’da doğmuştur. Lise sona kadar Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Ermişli Köyü’nde ikamet etmiş ve bu ilde okumuştur. Lise sonda Fenerbahçe Lisesi’ne geçerek buradan mezun olan Arife kalender, İstanbul Üniversitesi’nde Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan mezun olmuştur. Bu okulda Almanca Bölümü’nü bitirmiştir. İlk görev yeri Kadıköy Ortaokulu olmuştur. Ardından Kadıköy Anadolu Lisesi’nde Almanca öğretmenliği yapmaya devam etmiştir. Uzun yıllar boyunca öğretmenlik ve yöneticilik yapmaya devam etmiştir. 1997 yılında ise emekli olmuştur.

Arife Kalender’in Edebi Hayatı

Arife Kalender 1995 yılında Suskun Resimler Durağı eseri ile Behçet Aysan Şiir Ödülü ve 2005 yılında Deli Bal eseri ile Orhan Murat Arıburnu Ödülü almıştır.

Şairin ilk eserleri Malatya’daki yerel gazetelerde yayınlandı. Ardından İstanbul’da Yansıma adlı dergide de şiirlerine yer verilmiştir. Arife Kalender’in ilk eseri olan Maviler de eskidi isimli kitabı 1992 yılında yayına alındı.

Türk Edebiyatı’na yaptığı tek katkı şiirler yazmak değildir. Aynı zamandaErichFried, GerhardHauptmann, GeorgTrakl, UllaHahn, Albert Ehrenstein, ErichKastner, RoseAuslander, MaschaKaleko’nun yazdığı şiirleri Türkçe’ ye çevirmiştir.

Yazdığı eserler Evrensel Kültür, Kıyı, Yaşasın edebiyat gibi dergiler başta olmak üzere birçok edebiyat dergilerinde yayımlandı.

Arife Kalender’in Eserleri

  1. Maviler de eskidi
  2. Gül Küstü
  3. Kırmızı Firari Kadın Burcu
  4. Suskun Resimler Durağı
  5. Deli Bal Şiir Irmakları
  6. Yedi İklim Dört Mevsim- Türkiye Destanı
  7. Göçebe Sevinçler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir