Genel

Arif Damar Kimdir? Arif Damar’ın Biyografisi

29 Nisan 2020

Arif Damar 23 Temmuz 1925 tarihinde doğmuştur. Dört yaşında babasını kaybeden Arif Damar, İlkokulunu da Çanakkale’de okumuştur. Ortaokula Edirne’de başlamış fakat İstanbul’da Yenikapı Ortaokulu’nda 1941’de bitirmiştir ve ardından Erkek Lisesi’nde öğrenimine devam etmiştir. Fakat burada okulunu bitirmeden çalışmaya başlamıştır. Ankara ve İstanbul’da memur olarak çalıştı. Bir dönem tutuklu olarak yargılansa da, ardından suçsuz bulunarak tekrar serbest bırakıldı. Serbest kalmasının ardından ise Yeryüzü Kitabevi’ni yönetmeye başladı.

Arif Damar, 2010 senesinde 20 Ekim saat 03.00’te Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Vefat ettiğinde 85 yaşındadır. 85 yıllık hayatına Yeditepe Şiir Ödülü (1958), Salihli Dionysios Şiir Ödülü ( 1994), Edebiyatçılar Demeği Onur Ödülü ( 1996) gibi başarıları sığdırmıştır.

Arif Damar’ ın Edebi Hayatı

Arif Damarhayatı boyunca Arif Hüsnü, Arif Barikat ve Ece Ovalı gibi imzaları kullanmıştır. İlk şiiri 1940 yılının Mart Ayında “Yeni İnsanlık” adlı dergide yayımlanmıştır. İlk kitabı olan “Günden Güne” ise 1956’da yayımlanmıştır. Arif Damar bu kitabı nedeniyle tekrar bir yargılanma süreci geçirmiştir ve mahkeme yeniden suçsuz olduğuna kanaat getirmiştir.

Ardından “Vietnam” ve “Che İçin” şiirlerinden dolayı da bir yargılanma süreci geçirmiştir ve yine suçsuz bulunmuştur. 1943 yılından 1947 yılına kadar Ant, Yeryüzü, İnsan, Gün gibi dergilerde şiirlerini yayımlamıştır. Bu süreçte “Barikat” imzasını kullanmıştır.

Arif Damar’ın Eserleri

Arif Damaryazılarında genellikle konu olarak halkın sorunlarını ele almıştır. Bu konular arasında tek seslilikten çok sesliliğe, devrimcilere, işçiye, halk kahramanlarına destek veren içerikler bulunmuştur. Bunun yanı sıra eşe, dosta, arkadaşa, sevgiliye de şiirler yazmıştır. Genel itibariyle evrensel bir seslenişi tercih etmiştir. Bireysel konulardan çok evrensel konuları baz almıştır. Bazı köşe yazarları tarafından Arif Damar’ın Garip, İkinci Yeni ve Üstgerçekçi şiir akımlarını benimseyip bu temaları birleştirerek şiirler yazdığı da düşünülmüştür.

Şiirleri

  1. Günden Güne
  2. Kedi Aklı
  3. Alıcı Kuş
  4. İstanbul Bulutu
  5. Alıcı Kuşu Kardeşliğin
  6. Ay Ayakta Değildi
  7. Saat Sekizi Geç vurdu
  8. Acı Ertelenirken
  9. Seslerin Ayak Sesleri
  10. Ölüm Yok ki

Yoksulduk Dünyayı Sevdik Alıcı Kuşu Kardeşliğin Ay Kar Toplamaz ki Eski Yağmurları Dinliyorum Bu eserlerin yanında bir de “Yağmurlu Sokak” adlı bir roman yazmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir