Genel

Aprın Çor Tigin Kimdir? Aprın Çor Tigin’in Biyografisi

28 Nisan 2020

Aprın Çor Tigin, uygur türküdür. Türk edebiyat tarihi içerisinde ilk türk şair olarak bilinir.

Mani dini kutsal kitapları “Arzhang” kabul edilen bir dindir. Dini kuran kişi Mani olduğu için din de Mani Dini ya da Maniheizm olarak geçmektedir. 8.yüzyılda Uygur Devleti’nin milli dini olarak kabul edilmiştir. Mani kelimesi Çağatay Türkçesi’nde “Tanrı” anlamına gelmektedir. Aydınlık ile karanlığın çatışması üzerine kurulu bir dindir. Mani dininde Tanrısal öz taşıdığına inanılan canlılara asla zarar verilmemektedir. Aydınlanmaya sadece Tanrı’nın seçtiği kişiler olduğu inanılan seçilmişler tarafından ulaşılabilmektedir. Bu seçilmiş kişiler asla cinsel ilişkiye girmemektedir. Aynı zamanda hiçbir canlıyı da öldürmemektedir. Yaşama dair tüm ihtiyaçları gönüllü kişiler tarafından karşılanmaktadır.

Aprın Çor Tigin’in Edebi Hayatı

Aprın Çor Tigin şiirlerini bu dinin etkisinden yazmıştır. Günümüzde ulaşılabilmiş sadece 2 şiiri bulunmaktadır. Bu şiirlere de kazılarda denk gelinmiştir. İlk şiirinin dini konuları anlatan bir şiir olduğu anlaşılmıştır. Genellikle Mani’yi öven yazılar yazmıştır. Aprın Çor Tigin, 2. Şiirindeyse aşkı ele almıştır. Bu ilk şiir, dönem gereği uygur alfabesiyle yazılmıştır.

İlk şiirler; Türk değil bir Alman tarafından çevrilmiştir. Şiir çevirisinin ardından Reşit Rahmeti Arat tarafından şiirin incelenmesi yapılmıştır. Yapılan araştırmacılar sonucu şiirlerin 8. Ya da 9. Yüzyıllarda yazıldığı anlaşılmıştır. Edebi açıdan incelendiğinde sık sık kafiyelere yer verildiği görülmektedir.

Aprın Çor Tigin’in Eserleri

Aprın Çor Tigin’in eserlerine Turfan Kazıları’ nda rastlanmıştır. Aprın Çor Tigin’in ilk şiiri 3 dörtlükten oluşur. İlahi şekli ile yazılan bu şiir, inanılan dinin tanrısına yazılmıştır. 2. şiir ise aşk konusunda yazılmıştır. 7 dörtlükten ibaret olan bu şiir; sevgili başlığı ile yazılmıştır.

  • Mani İlahisi
  • Aşk Şiiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir