Genel

Ali Yüce Biyografisi: Ali Yüce Kimdir?

23 Nisan 2020

Yüce, 1928 yılında dünyaya gözlerini açmış bir şahsiyet olarak karşımıza çıkıyor. Yüce, hem bir Türk şair hem de araştırmacı kimliği ile bilinmektedir. İlk şiiri 1956 yılında Yücel Dergisi içerisinde yayımlanmıştır. Yüce’nin daha sonraki dönemlerde kaleme aldığı şiirleri ise Türk Dili, Yeditepe, Soyut ve Sanat Rehberi dergileri içerisinde yayımlanmıştır. Yüce ayrıca çocuklar için de şiirler yazmış bir isimdir. Yüce her zaman toplum gerçeklerini etkin bir anlatım ile kaleme almıştır. Ayrıca Yüce’nin şiirlerine baktığımızda İkinci Yeni tekniğinin baskın gücünü görebiliriz.

Ayrıca Yüce, genelde yaşamış olduğu çevreyi, toplumsal meseleleri yansıtan ve yer yer de taşlamaya yönelen, yergi ile eleştirinin ağır bastığı toplumcu tarzdaki şiirleri ile tanınmaktadır.

Ali Yüce Biyografisi: Ali Yüce Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Şair ve araştırmacı kimliği ile tanınan Yüce’nin bu eserlerinde toplumcu bakış açısı hâkimdir ancak bununla beraber toplumdaki meseleleri yergi ve eleştiri diliyle anlattığı da gözlemlenir. Aynı zamanda farklı söyleyiş, sesleniş ve kelime tamlamalarına şiirlerinde yer veren Yüce’nin eserleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Antakya Çarşıları
 2. Şiir Tufanı
 3. Taş Tanrılar
 4. Yunuslama
 5. Boyundan Utan Darağacı
 6. Şiir Sıcağı
 7. Anamı Arıyorum
 8. Havalı Meryem
 9. Sevgim Servetimdir
 10. Şiirin Dili, Yapısı, İşlevi
 11. Asılacak Kitap
 12. İnsan Tomurcukları
 13. Halk Çağı
 14. Süt Pınarı
 15. Şeytanistan
 16. Ortadoğu Şiirleri

Ali Yüce Biyografisi: Ali Yüce Kimdir? Ödülleri Nelerdir?

Ali Yüce Biyografisi: Ali Yüce Kimdir? Ödülleri Nelerdir? başlığı altında hayatını şiire ve araştırmaya vermiş olan Yüce’nin kazanmış olduğu ödüllerden bahsedeceğiz. Şair bilindiği üzere yukarıda da saydığımız gibi pek çok şiir kitabı yayımlamış; bununla beraber “Şeytanistan” adında bir roman ve “Şiirin Dili, Yapısı, İşlevi” adında bir inceleme yayımlamıştır. Şair Yüce’nin yayımlamış olduğu ve yaptığı tüm bu çalışmalar neticesinde bazı ödülleri kazandığını görüyoruz. Yüce’nin kazandığı ödüller arasında şunlar göze çarpar:

 1. Nevzat Üstün Şiir Ödülü
 2. Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü
 3. Akdeniz Şiir Ödülü
 4. Yeditepe Şiir Armağanı
 5. Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü 
 6. 17.Troya Kültür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir