Genel

Ali Tekintüre Biyografisi: Ali Tekintüre Kimdir?

30 Nisan 2020

Tekintüre çok önemli eserlere imza atmış ve bugün dahi dilimizde olan bazı şarkıların müzisyeni, söz yazarı ve aynı zamanda şair olarak karşımıza çıkar. Adıyaman şehrinde dünyaya gözlerini açan Tekintüre, gençlik yıllarına geldiğinde İstanbul’a gelmiştir. Askerde bulunduğu dönem içerisinde yazdığı “Tanrım Beni Baştan Yarat” şiiri, daha sonra Muzaffer Özpınar tarafından bestelenmiş ve Emel Sayın’ın parçayı seslendirmesi ile birlikte Tekintüre, tanınan bir isim haline gelmeye başlamıştır.

? Hayatı hakkındaki bilgilere göreTekintüre’nin1978 yılında Dilek Taşı sinema filmi için sözlerini yazmış olduğu Dilek Taşı şarkısının, Gülden Karaböcek için de şöhretin kapılarını açan unutulmaz bir şarkı olduğunu belirtelim. Ayrıca Tekintüre de Türk müziğine kattığı bu unutulmaz şarkı ile iyice tanınmaya başlamış; şarkısı, bugüne dek insanların dilinde kalmaya devam edebilmiştir. Bu şarkının hemen sonrasında kaleme aldığı “Sürünüyorum” adlı şarkısı ise stadlarda marş olmuş ve söylenegelmiştir. Tekintüre dönemin ikon isimleri ile çalışmış ve birçok unutulmaz şarkının söz yazarı olarak ün yapmıştır. Tekintüre’nin şarkı sözü yazdığı söz konusu dönemin ikon isimleri arasında şu sanatçılar göze çarpar: Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Gülden Karaböcek ve Bülent Ersoy. Bir süre tedavi görmüş olan arabesk müzik sanatçısı Tekintüre, 15 Aralık 2017 tarihine gelindiğinde 64 yaşındayken hayata gözlerini İstanbul’da yummuştur. Cenazesi ise Şakirin Camii’nden alınıp 17 Aralık 2017 tarihinde Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilerek Tekintüre’ye veda edilmiştir.

Ali Tekintüre Biyografisi:Ali Tekintüre Kimdir? Müzik Eserleri Nelerdir?

Eserleri arasında en çok Dilek Taşı filmi için kaleme aldığı Dilek Taşı şarkısı ile ün yapmıştır. Dilek Taşı şarkısı, bugüne dek pek çok sanatçının seslendirdiği ve halkın bugün dahi severek dinlediği unutulmaz nostalji şarkılarımız arasında yer almayı başarmıştır. Bu şarkı sadece Tekintüre’ye değil, onu ilk seslendiren Gülten Karaböcek’e de şöhreti getiren şarkı olmuştur. Tekintüre’nin bu unutulmaz Dilek Taşı şarkısından başka 1985 senesinde çıkardığı “Duyar mısın Feryadımı” isimli şarkısının da aynı isimli sinema filmi çekilmiş ve şarkı ün yapmayı başarmıştır. Her zaman için şarkıları ile belli bir kesime hitap etmeyi başaran arabesk müzik sanatçısı Tekintüre’nin yazdığı “Gitme” isimli parça ise 1987 yılının en meşhur parçalarından biri olmuştur.

Ali TekintüreBiyografisi: Ali Tekintüre Kimdir? Müzik eserleri Nelerdir?Tekintüre eserleri bugüne dek yaklaşık 1500 adet kaset ve cd’lerde okunmuştur. Ayrıca Tekintüre’nin bunlar dışında 10 adet şiir kaseti bulunur. Tekintüre’nin bugüne dek sözlerini kaleme aldığı şarkılar arasında şunlar yer alır:

 1. Kaderi Ben mi Yarattım (Bir ümit ver)
 2. Evlat
 3. Kırılsın Ellerim
 4. Gidecek Bir Gün (Aldanma Çocuksu Mahsun Yüzüne)
 5. Duyar mısın Feryadımı
 6. Dilek Taşı
 7. Ne Fayda
 8. Kadehi Şişeyi Kırarım
 9. Kahrolayım
 10. Sürünüyorum
 11. Senden Vazgeçmem
 12. Birisi
 13. Ümitlerim Bitince Gel
 14. Farzet
 15. Tanrım Beni Baştan Yarat
 16. Tiryaki
 17. Acı Gerçekler
 18. İkimizden Bir Kalmadı
 19. Sevmez Olaydım
 20. Her Saat Başında
 21. Anadan Ayrı
 22. Baharı Bekleyen Kumrular Gibi
 23. Toprak Alsın Muradımı
 24. Benim İçin Üzülme
 25. Elimde Fotoğrafın
 26. Güldür Yüzümü
 27. Tövbe Ettim
 28. Gurbet Yolu
 29. Aklı Yok
 30. Hangimiz Sevmedik
 31. Köşe Kapmaca
 32. Düşünürken
 33. Hepsi Geçer
 34. Akşamcı
 35. Aldana Aldana
 36. Beklemek İbadet Kalmak Zulümdür
 37. Gitme Yarim
 38. Bir Kadın Tanıdım
 39. Seni Yakacaklar
 40. Canım Dediklerim

Ali TekintüreBiyografisi: Ali Tekintüre Kimdir? Eserlerini Seslendiren Sanatçılar

Ali TekintüreBiyografisi: Ali Tekintüre Kimdir? Eserlerini seslendiren sanatçılar hakkında söz konusu müzik sanatçılarının oldukça tanınmış isimler olarak karşımıza çıktığını belirtelim. Bazıları Tekintüre’nin dolu dolu söz yazarlığı yaptığı ve pek çok unutulmaz şarkıyı kaleme aldığı dönemde o dönemin ikon isimleriydi. Ancak bazı sanatçılar ise Tekintüre’nin yazmış olduğu şarkıları seslendirdikten sonra tanınarak üne kavuştu, diyebiliriz. Bu isimlerden ilk akla gelen ise Gülten Karaböcek oluyor. Karaböcek, Tekintüre’nin Dilek Taşı filmi için yazmış olduğu “Dilek Taşı” şarkısını seslendirdikten sonra şöhretin kapılarını da bu sayede açmayı başarmıştır. Şarkı hem Karaböcek için hem de Tekintüre için bir dönüm noktası olmuş unutulmaz bir şarkıdır.

Ali Tekintüre Biyografisi: Ali Tekintüre Kimdir? Eserlerini seslendiren sanatçılar arasında daha pek çok isim vardır. Tekintüre’nin şarkılarını seslendiren ve pek çoğu o dönemin ikon ismi olan bu sanatçılar şu şekilde sıralanabilir: Derin Bulut, Fairuz, Bergen, Mahsun Kırmızıgül, Emrah, Cengiz Kurtoğlu, Özcan Deniz, Sibel Can, Ebru Gündeş, Kamuran Akkor, Necdet Tokatlıoğlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir