Genel

Ali Rıza Alp Biyografisi: Ali Rıza Alp Kimdir?

28 Nisan 2020

Alp’in Türk gazeteciği kimliğinden, yazar kimliğinden ve şair kimliğinden bahsedebilmek mümkün… Hem gazeteci hem de yazar şair olan Alp, Türkiye’nin Bitlis şehrinde dünyaya gelmiş bir şahsiyet olarak bilinmektedir. Yazar ve şair olan Alp’in dil bilimci olan yönünden de bahsetmek gerekiyor. Yazarın dil bilimci olduğunu gösteren yayımlamış olduğu bir ansiklopedisi de var. Bu ansiklopedisi 4 cilt halinde günümüzde dahi satışı yapılmaya devam edilen önemli bir ansiklopedidir. Alp, 1923 ve 1991 yılları arasında yaşamış bir yazardır. Tam olarak 24 Nisan 1991 tarihinde dünyaya gözlerini yummuştur.

Mesleğindeki adımlarına ise 1943 yılına gelindiği zaman Elazığ şehrinin yerel gazetesi şeklinde çıkarılan Turan Gazetesi’nde başlamıştır. Daha sonraki dönemlerde ise İstanbul’a gelmiş ve burada yaşadığı uzun yıllar boyunca Tercüman Gazetesi bünyesinde görev almıştır. Eşi Sabahat Alp ile beraber çalışmaları sonucunda ise dört ciltlik Büyük Osmanlı Lügatı adlı ansiklopedisini yayınlatmıştır. Bununla beraber çocuk yaştaki bireylere Türkiye’yi tanıtabilmek ve anlatabilmek amacı ile beş ciltlik “Tatilde Adım Adım Anadolu” isimli kitabını kaleme almış ve yayımlamıştır. Tarihler 24 Nisan 1991’i gösterdiğinde ise İstanbul’da hayata gözlerini yummuş ve veda etmiştir.

Ali Rıza Alp Biyografisi:Ali Rıza Alp Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Çok fazla sayıda kitap yazmamış olmasına karşında kaleme aldığı kitapların çok önemli bilgiler çerçevesinde yazılmış olması, yazarın değerini insanlara kanıtlamakta… Eserlerinden bir tanesi “Büyük Osmanlı Lügatı” adındaki bir kitap olarak yayımlanmıştır. Bu kitap 1958 yılında Türk Ar isimli yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Büyük Osmanlı Lügati, dil üzerine yazılmış önemli bir kitaptır ve toplam 4 cilt olacak şekilde yazılmış uzun bir kitaptır.

Bu önemli kitabı Alp, çocuk yaştaki bireylere Türkiye’yi tanıtmak ve uzun uzun anlatıp sevdirebilmek amacıyla milliyetçi bir bakış açısında kaleme almıştır. “Tatilde Adım Adım Anadolu” isimli kitap tam olarak 1985 yılında yayımlanmış bir kitaptır. Günümüzde Alp’in her iki kitabının ciltleri de basılmaya ve satılmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir