Genel

Ali Püsküllüoğlu Biyografisi: Ali Püsküllüoğlu Kimdir?

27 Nisan 2020

Püsküllüoğlu’nun doğduğu şehir ise Kadirli Osmaniye olarak bilinir. Ali Püsküllüoğlu, hem bir Türk yazar hem bir şair hem de aynı zamanda bir söz bilimci olarak tanınmaktadır. 1935’te Adana iline bağlı olan Kadirli’de dünyaya gelmiş yazar şairşahsiyetin ailesi çiftçilikle uğraşmaktaydı. İlk ve orta öğrenimini doğduğu yer Adana Kadirli’de tamamlamıştır. Ardından lise öğrenimine Mersin Lisesi’nde devam etmiş ancak sağlık sorunları nedeniyle buradaki öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Püsküllüoğlu iş hayatı boyunca Kadirli’de, Adana ilinde ve İstanbul üzerinde farklı farklı işlerde çalışmıştır.

Yazar-şair ve gazeteci olan Püsküllüoğlu, 24 Haziran 2008 tarihine gelindiğinde, uzun süredir tedavi görmekte olduğu evinde hayatını kaybetmiştir. Püsküllüoğlu’nun cenazesi ise 25 Haziran 2008 tarihinde Çarşamba günü öğle namazının ardından Ankara Küçükesat Camii’nde kılınmış olan cenaze namazından sonra toğrağa verilmiştir.

Ali PüsküllüoğluBiyografisi: Ali Püsküllüoğlu Kimdir? Kariyeri Nasıl Geçmiştir?

İstanbul’da Çevre Yayınevi’ni 1959 senesinde kuran Püsküllüoğlu, ayrıca Kadirli’de Karacaoğlan isimli haftalık bir gazete de çıkarmıştır. 12 sayı çıkarılan bu haftalık gazetenin çıkış tarihi ise 29 Temmuz 1960 olarak bilinir. 1960 ile 1983 yılları arasında Püsküllüoğlu, Türk Dil Kurumu bünyesinde Yayın ve Tanıtma Kolu uzmanı olarak çalışmış; 1983 senesinde kuruma el konulması üzerine de buradaki görevinden istifa etmiş ve ayrılmıştır. O tarihin ardından ise dil ve yazın alanında yaptığı çalışmaları, Ankara’da sürdürmeye başlamıştır.

Yine Türkiye Radyoları’nda Türk Dil Kurumu adına Arı Dile Doğru, ana Dilimiz ve Öz Dilimiz programlarını 1963 ve 1966 yılları arasında sunmuştur. Türkiye Radyoları üzerinde her akşam devam eden ve 1 yıl süre boyunca yayımlanan, Atatürk Söylevi’ni ilk defa günümüz diline çevirerek sunanlar arasında olmuştur. Ayrıca Nisan 1970 ile Nisan 1971 tarihleri arasında 51 sayı çıkan Ulus Gazetesi’nin haftalık sanat-edebiyat sayfasını yönetmiştir. 1973 yılına gelindiğinde ise Halkçı Gazetesi’nin sanat ve edebiyat sayfasını yönetmiştir.

Kariyeri için çıktığı adımlarını aynı alanlarda devam ettirir ve Ocak 1979 ile Aralık 1980 yılları arasında toplam 24 sayı çıkarılmış olan Yusufçuk şiir dergisini çıkarmıştır. Ayrıca Püsküllüoğlu, Türk Dili Dergisi’nin yazı kurullarında yer almıştır. Bunun dışında Çağdaş Türk Dili Dergisi’nin kurulması adına ön ayak olmuş ve derginin genel yayın yönetmenliğini bir süre üstlenmiştir. 1985 yılına gelindiğinde ise Hürriyet topluluğunun yayımlamış olduğu Hürgün Gazetesi’nde serbest yazar olarak çalışır. Şair ve yazar olan Püsküllüoğlu’nun “Öz Türkçe Sözlük” kitabı, 12 Mart tarihinde toplatılmış ancak bir buçuk sene sürmüş yargılamanın ardından aklanmıştır. Yine bir başka eseri olan ve çocuklar için bir Türk şiiri seçkisi şeklinde yazılan Kültür Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu Kırlangıcın Kanat Vuruşu da 12 Eylül döneminde savcılık tarafından soruşturulmuştur. Kitap üzerine takipsizlik kararı alınmıştır. Ayrıca Püsküllüoğlu hem Dil Derneği’nin hem de Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alır.

Ali PüsküllüoğluBiyografisi: Ali Püsküllüoğlu Kimdir? Kitapları Ödülleri ve Sözlük Çalışmaları

Püsküllüoğlu’nun ozanlığının olmasının yanı sıra dil ve sözlük alanında yaptığı çalışmaları da oldukça dikkat çekmiş ve kendini bu alanda da kabul ettirmiştir. 1963 yılında sözlük alanındaki çalışmalarına başlayan Püsküllüoğlu, ilk sözlüğü olan Öz Türkçe Sözlük adlı kitabını 1966 yılında yayımlayarak insanlarla buluşturmuştur. O tarihten bu yana ise bu kırk yılı aşmış olan süre içerisinde, yirmiyi aşan sayıda ve çeşitli boyutlarda olan sözlükler yayımlamaya devam etmiştir. Hem sözlüklerinin hem de pek çok şiir kitabının birçok ayrı baskısı yapılmış; dolayısıyla çalışmaları beklenenin üstünde bir ilgi görmeyi başarmıştır. Yazar ve şair olan, aynı zamanda da bir söz bilimci kimliğindeki Püsküllüoğlu’nun kazanmış olduğu ödülleri ve yayımlamış olduğu şiir kitapları şu şekilde sıralanabilir:

Şiir Kitapları:

 • Pembe Beyaz (1955)
 • Aydınlık içinde (1956)
 • Karanfilli Saksı (1958)
 • Uzun Atlar Denizi (1962)
 • Sırtımızda Kızgın Güneş (1965)
 • Unutma Onları (1976)
 • Yaz ve Yağmur (1978)
 • Gül Sevgili Yurdum (1983)
 • Babadat (Toplu Şiirler, 1950-1997)

Kazandığı Ödülleri:

 • Nasrettin Hoca ile 1981 TDK Çocuk Yazını Ödülü
 • Gül Sevgili Yurdum ile 1983 Toprak Şiir Ödülü
 • Zamansız dosyasıyla 2005 Yunus Nadi Şiir Ödülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir