Genel

Ali Özgür Özkarcı Biyografisi: Ali Özgür Özkarcı Kimdir?

25 Nisan 2020

1980 sonrası Türk Edebiyatı için değerli bir yazar ve şairdir. 1979 yılında Adana’da dünyaya gelmiş olan Özkarcı, öğrenim hayatını da doğduğu şehir Adana’da geçirmiştir. Özkarcı’nın yazdığı ilk şiirleri Varlık’ta yayımlanmıştır. 2003 ve 2010 seneleri arasında ise Ömer Şişman ve Mehmet Öztek ile beraber Heves adındaki dergiyi çıkarmıştır. Şiir ve yazılarının yayınlandığı bazı mecralar şu şekilde sıralanır: Yaşayan Marksizm, Mahfil, BirGün, Varlık, Heves, Kitap-lık… Daha öncesinde ise Kırbaç (Vakasız Tarih Üçlemesi) 2006 yılında ve Yamuk adlı şiir kitabı 2009 yılında yayımlanmıştır.

Ahmet Güntan, Burak Fidan ve Ömer Şişman isimleri ile bir araya gelerek Edebi Şeyler’i kurmuştur. Günümüzde ise hâlâ Edebi Şeyler’in şiir ve şiir eleştirisi dizisi olan 160.Kilometre’nin Ömer Şişman ile beraber editörlüğünü yapmaya devam etmektedir. Özkarcı, hayatını İstanbul’da geçirmektedir.

Ali Özgür ÖzkarcıBiyografisi: Ali Özgür Özkarcı Kimdir? Ödülleri ve Kitapları Nelerdir?

Özkarcı eserleri ile de belli bir kesime hitap etmeyi başarmış bir şairdir. Aynı zamanda yazar olan Özkarcı’nın pek çok kitabı yayımlanmış ve bazıları ikinci baskıya girerek başarılı sonuçlara imza atmıştır. Özkarcı’nın iki ayrı ödülü de bulunur. Bunlardan bir tanesi 2002 yılında şiir dalında Varlık Dergisi altında almış olduğu Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü olarak karşımıza çıkar. Kazandığı bir diğer ödül ise 2004 yılı içerisinde Orhon Murat Arıburnu Ödülü olarak göze çarpar. Şair ve yazar bir şahsiyet olan Özkarcı’nın bugüne dek yayımlamış olduğu kitap isimleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kırbaç 
  2. Asla Konuşmayacaksın; Behçet Necatigil Üzerine Yazılar
  3. Ergin Günçe: Bir Kalkışma Yüreğinde Çiçek
  4. Yetmez Ama Hayır 
  5. Dikkat Köstebek Çıkabilir 
  6. 1’e 2
  7. Cetvelle Çizilmiş Dağınıklık
  8. Bi Müddet Aranızda Olmayacağım
  9. Bitik Ülke Son Atı
  10. Yamuk 

Ali Özgür Özkarcı Biyografisi:Ali Özgür Özkarcı Kimdir? 160. Kilometre Kuruluş Hikâyesi

Çünkü Özkarcı, 160. Kilometre’nin hem kuruluşunda yer almış hem de bugün hâlâ 160. Kilometre’nin editörlüğünü yapan bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Şair ve yazar olan Özkarcı, bir söyleşi sırasında 160. Kilometre’nin kuruluşuna dair bazı düşüncelerini paylaşmış. Biz de yazımızın bu kısmında yalnızca şiir ve şiir üzerine metinler yayımlamakta olan bu yayınevi hakkında Özkarcı’nın fikirlerinden dermeler sunacağız.

160.Kilometre, Özkarcı’nın söylemine göre Edebi Şeyler çatısının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bunun için “Tıpkı Raskol’un Baltası gibi” diyerek durumu özetler Ekim 2011 tarihinden bu yana 41 kitap yayımladıklarını söyleyen Özkarcı, yayınevinin editörlüğünü Ömer Şişman ile beraber yaptıklarını söyler. Ancak bununla beraber onları destekleyen pek çok arkadaşları olduklarını da dile getirir. Bu anlamda kuruluşlarının anayasaya aykırı olduğunu, çünkü hâlâ imeceye inandıklarını ve özellikle de fikirsel imeceye olan inançlarını ifade eder.

Ali Özgür Özkarcı Biyografisi:Ali Özgür Özkarcı Kimdir? 160.Kilometre kuruluş hikâyesi tamamen şiir değerini hedef almaları ile başlamıştır. Özkarcı’nın söylemine göre uzun yıllardır şiir yayımcılığı içerisinde olduklarını ifade edebiliriz. 2003 ve 2010 yılları arasında Heves Şiir-Eleştiri dergisini çıkarmışlardır. Ayrıca Ömer Şişman’ın 2003 yılında Ağır Ol Bay Düzyazı ve 2008 yılında 30 sayı süren Ahmet Güntan ile beraber çıkardıkları haftalık şiir dergisi Mahfil deneyimleri olduğunu da ifade etmektedir. Özkarcı’nın deyimine göre 160.Kilometre yayınevinin kuruluşunda, dergiciliğin fikir ve dayanışma açısından önemli bir payı bulunmaktadır. Heves Dergisi’nin kapanmasının ardından Ömer Şişman ile beraber bir arayış içerisine girdiklerini ifade eden Özkarcı, bir başka dergi çıkarıp çıkaramayacaklarını bir süre düşündüklerini ifade eder. Sonrasında bu iddiayı yükselttiklerini ve bir yayınevi kurmak düşüncesinde önemli bir karar aldıklarını söyler. Geriye dönüp baktığı zaman epey bir meşakkatli yollardan geçip geldiklerini düşünen Özkarcı, bazen tüm bu yaşadıklarının bir şaka gibi geldiğini söylemekten de kendini alamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir