Genel

Ali Nar Hayatı

24 Nisan 2020

Ali NAR, Türk şair ve yazardır. Ailesi Yozgat’tan Erzurum’a taşındı. Ali NAR, Erzurum’un Hasankale ilçesinde dünyaya geldi ve öğrenim için 1953 yılında Kayseri İmam Hatip Lisesi’ne başladı, son sene Erzurum İmam Hatip Lisesi’ne geçti ve 1959 yılında bitirdi. Mezuniyetinin ardından İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ ne girdi. 1964 yılında buradaki öğrenimini tamamladı.

Şairlik ve yazarlığa yönelmesinde İstanbul’daki öğrenim hayatı etkili oldu. Mahir İZ, Ömer NASUHİ ve Ahmed DAVUDOĞLU yazarlığını etkiledi. İstanbul’da Necip Fazıl Kısakürek ile tanışmasıyla edebiyata verdiği önemi arttırdı.Ali Nar mezuniyetinin ardından Diyarbakır, Erzincan, İzmit, İstanbul’daki okullarda öğretmenlik yaptı. Öğretmenlik yaptığı sırada eserler vermeye devam etti. Eserlerini Diyarbakır’da öğretmenlik yaparken Yeni Şark Postası isimli gazetede yayınladı.

Ali Nar Kimdir?

Diyarbakır’da öğretmenlik yaparken kendisi gibi şair olan Ömer Faruk TURGUT ile tanıştı. Ömer Faruk TURGUT da kendisini Sezai KARARKOÇ ile tanıştırdı. Bu olay yazı tarzının değişmesine katkı sağladı. Serbest şiir ve deneme türünde yazmaya başladı. Sezai KARAKOÇ’un yazım tarzından etkilendi ve bunu eserlerine yansıttı. Basılan ilk kitabı piyes türündeki Fetih 1975 yılında yayınlandı. Bu eserleri Türkiye çapında birçok yerde sahnelenmiştir. 1975 senesinde eğitim amacıyla burs ile Irak’a ve Ortadoğu ülkelerine girmiştir. Bu yolculuğu sırasında gördüklerini, dinlediklerini ve anladıklarını “Ortadoğu Günlüğü” isimli seyahatnamesinde yazmıştır. Yazar birçok gezi kitabı yazmıştır. Romanlar, hikayeler, şiirler, tiyatro oyunları yazan ünlü yazar dini eser ve çevirileri de yapmıştır.

Ali Nar Biyografisi

Yazar Türkiye ve İslam dünyasının ilk bilim-kurgu eseri olan Uzat Çiftçilerini de kaleme almıştır. Bu eser ile beraber Ali Nar elli civarında esere imza atmıştır. Eserleri telif, tercüme, edebi ve ilmi alanlarda yazılmış ve oldukça geniş konulara değinmiştir. Milli Gazete ve Yeni Devir gazetelerinde yazmıştır. Ayrıca Büyük Doğu, Manevra ve Yeni Sanat dergilerinde de yazarlık yapmıştır. Usta yazar Ali Nar Pınar, Sedir, Tohum, Hilal, İslam dergilerinde de yazılar yazmış bunun yanı sıra M.Gençlik, Düşünce ve Hakses dergilerinde de okurları ile buluşmuştur. 1986 yıllarında Dünya İslam Edebiyat Birliği ile yakınlaşmıştır. 1989.1991.1994.1996 senelerinde Dünya İslami Edebiyat Konferansları’nı İstanbul’da düzenlemiştir. 1997’de Dünya İslami Edebiyat Birliği Türkiye Şubesi’nin kurulmasını sağlamıştır. 1986 yılında da “İslamı Edebiyat” dergisini kurmuştur. 16 Temmuz 2015 tarihinde hayata gözlerini yuman Ali Nar Edirnekapı Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir