Genel

Ali Naili Erdem Hayatı

23 Nisan 2020

Ali Naili Erdem 17 Şubat 1927 İzmir doğumlu Türk şair, yazar, devlet adamıdır. Ali naili erdem ilköğrenimini Kemalpaşa İlkokulunda aldı. 1940’ta ilkokulu bitirerek Tilkilik Ortaokuluna başladı. Buradaki öğrenimini 1943 yılında tamamlayan Ali Naili İzmir İnönü Lisesine başladı. 1946 senesinde İzmir İnönü Lisesinden mezun olan Ali Naili Erdem Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuma şansını yakaladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1951 senesinde bitiren Ali Naili 1954 ve 1961 yılları arasında serbest avukatlık yapmıştır. Ali Naili 1945 senesinden bu yana Fikirler, Töre, Kemalist gibi dergilerde şiirler yayınlamıştır. Ülkü, Çınar, Gülpınar, İlk Yaz, Çaba, Şiir Defteri ve Çağrı gibi birçok dergide de yazdığı şiirleri yayımlamıştır.

Ali Naili Erdem Biyografisi

Ali Naili Erdem Tercüman, Milliyet, Orta Doğu isimli gazetelerde makaleler yazmıştır. Yeni Asır, Ege Ekspres, Ege Telgraf gazetelerinde de makaleler yayımlamıştır. Yazarlık ve şairliğe gönül veren Ali Naili Ekrem 1961 yılında avukatlık işini bırakarak politikaya yönelmiştir.

1961 senesinden 1980 yılına kadar AP’den İzmir Milletvekili olarak parlamentoda görev almıştır. 1962 ve 1964 yılları arasında AP Meclis Grup Başkan Vekili olarak görev aldı. 1964 senesinde Sanayi Bakanlığı görevini üstlendi. 1965 yılında ise Çalışma bakanı olarak çalıştı. 1973 yılında Başbakan yardımcılığı yapan Ali Naili Erdem 1973 yılında tekrar Çalışma Bakanı görevine gelmiştir. Ali Naili Erdem 1975 yılı ile 1978 yılları arasında Millî Eğitim bakanlığı yapmıştır.

Ali Naili Erdem Kimdir?

12 Eylül 1980 tarihinde Askeri Darbe’nin ardından Ali Naili Erdem Türkiye’nin birçok yerinde konferanslar düzenlemiştir. İzmir Ege Sanayicileri Derneği üyesi olan Ali Naili Çanakkale Şehitlerini Koruma Derneği ve Edebiyat Derneği üyeleri arasındadır. Basın Cemiyeti üyeliği de bulunan Ali Naili Erdem Toplumsal Düşünce Derneği üyesidir. İzmir Kültür ve Dayanışma Derneği onursal başkanı olan ünlü şair Evli ve üç kız çocuğu sahibidir. 5 adet toruna sahip olan Ali Naili’nin eserleri “Bu toprağın İnsanları” ve “Sevda Kuşatması” adı altında toplanmıştır. Bu iki şiir kitabı ile yıllardan beri yazdığı şiirleri toplamış ve yayımlamıştır. Ali Naili çalışmalarına Ankara’da devam etmektedir. Oldukça yoğun olan çalışma hayatında şiire olan sevgisini ve ilgisini sürdürmeyi başarmış saygıdeğer Türk şairi, yazar ve devlet adamıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir