Genel

Ali Köken Hayatı

21 Nisan 2020

Ali Köken, şair olmasının yanı sıra tiyatrocudur. Lise Eğitimini aldıktan sonra Almanya’ya giden Ali Köken Almanca eğitimi alıştır. Sonrasında tiyatro eğitimi alan Ali Köken çeşitli tiyatrolarda oyunculuk yapmış, yönetmenlik ve danışmanlık yapmıştır. Geleneksel Türk Tiyatrosu konusunda araştırmalar yapan ünlü oyuncu Hacivat ve Karagöz üstünde yoğunlaşmıştır. Bu alanda ustalaşan Ali Köken 30’dan fazla oyuna imza atmıştır. 2009 Almanya Figur Tiyatrosunun 60. Yıl kutlamasında Almanya’nın Brühl şehrinde Hacivat ve Karagöz ustası onur konuğu olmuştur ve Hacivat Karagöz’ü burada tanıtmıştır.

Ali Köken Kimdir?

Prof. Frederick Müch Ali Köken’e sertifika vererek ödüllendirmiştir. Bremen Deniz Aşırı Kültürler Müzesinde Karagöz tanıtımı yapan Ali Köken müzeye karagöz tasvirleri kazandırmıştır. Bizim Köyün Halleri adında bir meddah oyunu kaleme aldı. Almanya’nın birçok kentinde meddahlığın tanınmasına katkıda bulundu. Ulusal ve yerel birçok kanalda karagöz oynatan Ali Köken çeşitli dergi ve gazetelerde tiyatro yazıları ve şiirler yazmıştır. Şiir alanında birçok ödüle sahip olan Ali Köken Platform Dergisi’nin düzenlemiş olduğu 4. Avrupa Şiir Yarışması’da Avrupa birincisi oldu. Sahne hayatına halen Avrupa’da Meddahlık ve Karagöz ustası olarak devam eden usta oyuncunun birçok şiiri usta sanatçılarca bestelenmiştir.

Ali Köken Biyografisi

Die Waage (Terzi) adındaki filmde sanat yönetmenliği ve oyunculuk yapan Ali Köken Farben meiner erde (Toprağımın Renkleri) isimli belgesel filminde de sanat yönetmenliği koltuğuna oturmuştur. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile Colors of Anatolia (Anadolu’nun Renkleri) adındaki belgesel filminin konsept danışmanlığını yapmıştır. Ali Köken Köln şehri yakınlarındaki Grevenboich kasabasında yaşamaktadır.

Sanatçı Köln Mülheimde Kulturbunker isimli tiyatroda tiyatro yönetmenliği görevini yapmaktadır. Karagöz ustası olarak da görevine devam etmektedir.Sanatçı başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok yerinde Türk Tiyatrosu ve Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun tanıtımını yapmıştır. Sanatçımız Hacivat ve Karagöz oyunlarının Avrupa’ya duyurulmasında büyük rol üstlenmiştir. Meddahlığın tanınmasında büyük rolü olan sanatçımız araştırmaları ve çalışmaları ile bu alanda büyük katkılar sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir