Genel

Ali Faik Ozansoy Kimdir?

30 Nisan 2020

Ali Faik Ozansoy 10 Mart 1876’da Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. Ünlü Türk şairi, bürokrat ve eğitimci olan Ali Faik Ozansoy Server-i Fünun ve Fecr-i Âti dönemleri edebiyatının ünlü şairlerinden biri olarak tanınmaktadır. Şiirleri Türk sanat müziği şarkılarına çevrilmiş ve ilham kaynağı olmuştur. Osmanlı Döneminde birçok yerde kaymakamlık ve mutasarrıflıklarda çalışmış olan bir bürokrattır.. Gerçek adı Mehmet Faik’dir. Babası Saîd Paşa Diyarbakırlı bir tarihçi ve şairdir. İlköğretim ve ortaöğretimini Diyarbakır’da gören Ali Faik Ozansoy lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da Mülkiye Mektebi’nde almıştır. 1901 senesinde Servet-i Fünuncular şair topluluğuna katılan Ali Faik Ozansoy bu topluluğun en genç üyelerinden birisidir.

Ali Faik Ozansoy Biyografisi

Servet-i Fünun dergisinde yayımladığı şiirlerinde “Zâhir” takma ismini kullanan Ali Faik Ozansoybu dönemlerde ferdiyetçi anlayışını benimsemişti. Servet-i Fünuncular gibi aşk ve doğa konularını da işleyen Ali Faik Ozansoy dil olarak ağır bir dil kullanmayı tercih etmiştir. Abdülhak Hamid’in şiirleri etkisindeki edebiyatı bu ünlü şair ile Serveti Fünuncular arasında bir köprü görevi üstlenmiştir. Eğitimi bittikten sonra birçok yörede kaymakamlık görevi üstlenen Ali Faik Ozansoy çeşitli yerlerde mutasarrıflık görevlerini de yapmıştır. İlk görev yerinde Abisi Süleyman Nazif de mektupçu olarak çalışmaktaydı. Bursa maiyet memurluğu görevi olan bu işinden sonra Sındırgı, Burhaniye ve Pazarköy’de görev aldıktan sonra Mudanya kaymakamlığına atanmıştır. 1908 senesinde Bursalı Haydar Paşa’nın kızı Mevhibe Hanım ile dünya evine girdi. Eşi ile beş çocuk yaptılar.

Ali Faik Ozansoy Hayatı

Mithat Paşa için 1908 senesinde yazdığı uzun manzume ile ferdiyetçi anlayışının yanı sıra toplum ile de ilgili yazılar yazmaya başlamıştır. İlk şiir kitabı “Fani Teselliler” 1908 senesinde çıkmıştır. Eserlerinin uzun seneler hatırlanmayacağı fikrinde olan yazar kitabına bu adı vermeyi uygun görmüştür. 1909 senesinde Fecr-i Âti topluluğuna başkanlık etmiştir. Bu topluluğun adını kendisi vermiştir. 1910 yılında Midilli’ye ve sonrasında Erzurum’a atanan Ali Faik Ozansoy 1914 senesinde Kütahya mutasarrıfı görevini üstlendi. Bu sırada Tehcir Kanunu çıkartılmıştı.

Talat Paşa’nın baskısına rağmen kanunu uygulamayan Ali Faik Ozansoy Ermeni halkını korumuştur. Baskılar kalktığında Ermeni Kilisesi’ne onun adına şükran kitabesi koyuldu. Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve 1.Dünya Savaşları esnasında yazdığı şiirleri “Elhan-ı Vatan” kitabında birleştirdi. “Payitahtın Kapısında” oyununu yazdı. Mütâkere dönemi sırasında Diyarbakır valiliği yapan şair 1920’de müsteşarlık görevi alsa da kabinenin düşmesi ile istifa etti. Erzurum Kongresi’ne heyet gidişine onay vermeyen şair cumhuriyet döneminde dışlanmıştır. Son idari görevinde Dahiliye Nezareti Müsteşarlığı yaptı.İstanbul’a dönen ünlü şair burada öğretmenlik yaparak geçinmeye çalıştı. 1933 senesinde oğlu ile Marmara dergisini çıkardı. 1 Ekimde 1950 yılında kalp krizi sonucu Ankara’da hayata veda etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir