Genel

Ali Cengizkan Kimdir?

28 Nisan 2020

Ali Cengizkan Türk deneme yazarı, şair ve çevirmendir. 29 Ekim 1954 tarihinde Ankara’da doğmuştur.1978 senesinde kaleme almış olduğu bazı eserlerinde Yunus Güler ismini kullanmıştır. Babası Recep Cengizkan ve annesi Lütfiye Suna Hanım’dır. Babası Recep Cengizkan öğretmendir. 1973 senesinde Ankara Koleji’nde lise öğrenimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimine ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde başlayan Ali Cengizkan bu bölümü 1978’de bitirerek mezun olmuştur. Bölümünü bitirdikten sonra bu bölümde “Komşuluk Olgusunun Sosyo-Fiziksel Boyutları” isimli tez çalışması ile yüksek lisans derecesine layık görülmüştür.

Uzun yıllar ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak hizmet veren Ali Cengizkan 1977-1980 yılları arasında Türkiye Yazarları Dergisi’nin yazar kurulunda görev almıştır. Yarın ve Edebiyatçılar Derneği dergilerinin de kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.

Ali Cengizkan Hayatı

Ali Cengizkan’in ilk şiiri olan “Torun” 1977 yılında Türkiye Yazarları dergisinde yayımlanmıştır. Ali Cengizkan şiirleri farklı dillere çevrilerek farklı ülkelerde yayımlanmış ve okunmuştur. Okurları tarafından oldukça beğenilen şiirleri yayınevleri tarafından halen basılmaktadır. Şair edebiyat anlayışı ile bir çok okuru ve şair meslektaşını etkilemiştir.

Ali Cengizkan Biyografisi

Ali Cengizkan Edebiyatçılar Derneği üyesidir. Dil Derneği üyeliği de bulunan Ali Cengizkan Türkiye Yazarlar Sendikası’nda da görev almaktadır. PEN Yazarlar Derneği üyeliğinin yanı sıra Sanart ve Mimarlar Derneği’ne de üyedir. 1983 yılında ise Abdi İpekçi Barış Ödülünü Yaşar Miraç ile paylaşmıştır. Cengizkan 1982 senesinde ODTÜ Edebiyat Ödülünün sahini olmuştur. Bu ödüllerine ek olarak Ali Cengizkan 1983 yılında Toprak Şiir Ödülüne sahip olmuştur. Ünlü şair 1995’de Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülünün de sahibi olmayı başarmıştır.Edebiyat çevrelerince oldukça beğenilen şiirleri gerek anlatım tarzı gerek işlediği temalar ile okurları tarafından da hayranlıkla takip edilmekte olan Ali Cengizkan değerli Türk şairleri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir