Genel

Ali Asker Barut Hayatı

27 Nisan 2020

Ali Asker Barut 1964 senesinde Tunceli Ovacık’da dünyaya gelmiştir. Ünlü Türk şairi, gazeteci ve yayımcı olan Ali Asker Barut İstanbul’da Paşabahçe Ferit İnal Lisesi’ni bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nü kazanan Ali Asker Barut üniversite eğitimini yarıda bırakmıştır. Adam Yayınları aracılığı ile Rüzgârla Dolu (1992) Orhon Murat Arıburnu Ödülü almaya hak kazanmıştır. Ay Sözlüğü (Ekim 2000) ve Sarhoş Böcek Şarkıları (Mart 2005) isimli kitapları da basılmıştır. Aşağı Üsküdar isimli yayınlanmayan eseri ile Cemal Süreya Şiir Yarışması’nda birinci olmuştur. Ünlü yazarın Rüzgârla Dolu kitabı Almanca yayınlandı. Kardeşi olan Veysel Barut ile beraber Frankfurt şehrinde Simmar Yayınevi’nu açtı.

Ali Asker Barut Biyografisi

Deneme kitabı “Yüzüm Bir Kentin Anı Defteri” da bu yayın evinde basılmıştır. 2019 senesinde Edebiyat Ortamı Yayınları ünlü şairin “Dalgınlıklar ve Kederler Kitabı” isimli son şiirlerinin toplandığı kitabı basmıştır. Ayrıca “Şebreçerağ” isimli Ali Asker Barut’un denemelerinin derlendiği eser basılmıştır. İtalya’da yapılan Avrupa Genç Şiir Yarışması’nda  “Türkiye” şiiri ile ilk 10 şair arasına girmeyi başarmıştır.

Ali Asker Barut Kimdir?

Şiirleri Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca dillerine çevrilmiş ve birçok ülkede yayınlanmıştır. Şair Türkiye’de olduğu kadar Avrupa ülkelerinde de oldukça beğeni ile karşılanmış ve hayran kitlesini arttırmıştır. Senede iki kez yayın yapan Fransız yayınevi “L ‘Esprit des P’eninsules”un “Siêcle 21-Littêrature & Société” dergisi İlkbahar-Yaz 2006 tarihli sayısında Ali Asker Barut’un toplamda 2 adet şiiri yayıma alınmıştır.

Bu iki şiir Arianna Bisazza çevirisi ile Fransız okurlara ulaşmıştır. Yazar Rüzgarla Dolu (1992), Yağmurlu Leylak (1995) kitaplarını yazan Ali Asker Aşağı Üsküdar (1996), Karanfil Kırıkları (1998) kitaplarını da kaleme almıştır. Ayrıca Ali Asker Barut Ay Sözlüğü (2000); Modell der Melancholie (Rüzgarla Dolu’nun Almancası, 2000), Sarhoş Böcek Şarkıları (2005), Yenilmiş Bir Medeniyetin Sesiyle/Toplu Şiirler (2015) eserlerinin sahibidir. Ünlü yazar Ateş ve Pervane (Edebiyat Ortamı Yayınları, 2017), Dalgınlıklar ve Kederler Kitabı (Edebiyat Ortamı Yayınlar 2019) gibi eserleri de kaleme almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir