Genel

Aka Gündüz Kimdir? Aka Gündüz’ün Biyografisi

23 Nisan 2020

Ülkemizin önemli gazeteci ve siyasetçilerinden olan Aka Gündüz; 1886 yılında doğmuştur.  Selanik doğumlu Türk yazar; kimliğine eşsiz bir başarı kaydı ve edebi kimliği sunmuş olan Gündüz; Kuleli ‘de okumuş; Askeri Lisesinden mezun olmuştur.

Hayatı boyunca ilim neferi olarak sayısız başarıya imza atmış ola Gündüz ayrıca çok sayıda gazete yazarlığı ve arşiv bilimcisi olarak görev yapmıştır. Edebiyata olan sevgisi ve bakış açısı adeta siyasal olarak ta bilgi birikimine geniş katkılar sunmuş, edebiyatı siyasi çehrede daha sık ve yoğun bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Aka Gündüz askeri lisesinde okuduğu sıralardaki edebi kültürel bilinci ve milli birlik direniş ruhu adeta aynası olan edebiyata ve yazarlık dimağına yerleşmiştir. Bu Türk Dili Bilinci ve yazarlık aşkı o önemlerde oluşmaya başlamıştır. Siyaset geleneği, mili birlik düşüncesi, dil zenginliği ve Türk milletinin korumaya çalıştığı kültürel dil mozaiği adeta Akın’ın çehresinde ayrı bir boyut kazanmıştır.Bu sebeple çok sayıda eseri edebi pencereden bakarak siyaseti ve gazeteciliği bu kategoriden yönetmeyi tercih etmiştir.

Eserleri Ve Yazın Başarısı

Aka Gündüz Evli olup  bir çocuğu vardır. Aka Gündüz milli mücadele dönemini en iyi bilen yazarlardandır. Bu yönü onun dili daha başarılı kullanmasına neden olmuştur.  Vatanın kurtarılmasında önemli bir yasa hale gelen dil sömürüsünden kurtulmak Gündüzün temel ideolojisiydi. Aka Gündüz Türk milliyetçisi olduğu kadar edebiyatın ayrı bir kültürel mirasçılığını yapan başarılıbir siyasetçi olmasının yanında şair; yetkin bir gazetecidir. Ayrıca parlak bir yazar CV’sine sahiptir.

 1. Üvey Ana
 2. Ben Öldürmedim
 3. İki Süngü Arasında
 4. Bir şoförün Gizli Defteri
 5. Eğer Aşk
 6. Sansaros
 7. Odun Kokusu
 8. Aysel
 9. Yarım Osman
 10. Mavi Yıldırım
 11. Bir Kızın Masalı
 12. Türk Kalbi
 13. Yıldızı
 14. Dikmen Yaldızı
 15. Çapkın Akız
 16. Yayla Kızı
 17. Bebek
 18. Türk’ün Kitabı
 19. Kurbağacık
 20. Beyaz Kahraman
 21. Onların Romanı
 22. Köy Muallimi
 23. Hayattan Hikâyeler
 24. İlkbahar Şiiri
 25. Anadolu Şiiri
 26. Çapraz Delikanlı
 27. Zekeriya Sofrası
 28. Mezar Kazıcılar
 29. Giderayak
 30. Üç Kızın Hikâyesi
 31. Aşkın Temizi
 32. Kokain
 33. Tank-Tango

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir