Genel

Ahmet Yalçınkaya Kimdir? Ahmet Yalçınkaya’nın Biyografisi

21 Nisan 2020

Ahmet Yalçınkaya 3 Aralık 1963 yılında Giresun’da dünyaya gelen şair ve çevirmendir. Yazdığı eserlerde kendi adı dışında Ahmet Veysel, Ahmet Yalçın, Ahmet Yusuf Çamoluk, Ahmet Çetinkaya gibi imzalar da kullanmıştır. Yalçınkaya ilk ve ortaokulu Almanya’da tamamlamıştır. Daha sonra ülkeye dönerek lise eğitimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde gerçekleştirmiştir.

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve İsveç’te birçok farklı üniversitede her seviyede öğrenim görmüştür. Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi gibi birçok üniversitede eğitim alan Ahmet Yalçınkaya, bunun dışında dünyanın başlıca köklü üniversitelerinden biri olan Rutgers Üniversitesi ve Blekinge Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim görmüştür. Eğitim gördüğü bölümler mühendislik, roborik, işletme, yönetim ve ilahiyattır. Bu bölümlerde ön lisanstan doktoraya kadar çeşitli seviyelere ulaşmıştır.

Okul hayatından sonra farklı sektörlerde yönetici ve eğitmen olarak görevlerde yer almıştır. Günümüzde bile birçok farklı ülkede yaşayan Ahmet Yalçınkaya İsveç’te araştırma, öğrenim ve eğitimcilikle ilgili görevlerini sürdürmektedir. Bunca başarının yanı sıra aile hayatında da başarılı bir evlilik sürdürmeyi başarmıştır. Üç çocuk babasıdır. Yalçınkaya’nın ilk şiirleri 1984 senesinde Türk Edebiyatı dergisinde yayınlanarak ismini duyurmayı başarmıştır. Bu başarısından sonra çeşitli dergilerde yazı ve şiirleri çıkmaya devam etmiştir. Bu dergilerden bazıları şunlardır: Hece Taşları, Mavera, Harman, Al-Ahram, Yeni Asya, Akit, Endulus, Zaman, Impact International, Kırağı, DasLicht. Dergilerde sadece şiir değil tanıtım yazısı, makale, mektup, söyleşi ve çevirileri de yayınlanmıştır. Kariyerinde birçok ödüle layık görülmüştür.  Bunun yanı sıra birçok edebiyat dergisinin yayın kurulu ve temsilcilik görevini üstlenmiştir. 1995 yılında çok az bir süre Mevsim isimli bir edebiyat dergisi de çıkarmıştır. Yazdığı şiirlerin bir kısmı İngilizce, Arapça, Özbekçe, Türkmence, Azerice, Rumence, Almanca ve Tamilce çevirisiyle de yayımlanmıştır.

Ahmet Yalçınkaya’nın Yazdığı Eserler Nedir?

Şiir:

  • Dağlarda Yer Yok- 1997
  • Yetim Kalan Şiirler- 2001
  • Yüreğimin Göz Yaşı- 2001
  • Özlem Sularında- 2005

Antoloji:

  • İngilizce Şiir Antolojisi- 2005-2008

Ahmet Yalçınkaya’nın Aldığı Ödüller Nelerdir?

  • TEDEV Türkiye Gazetesi Bosna Şiir Yarışması Birinciliği-19994
  • Look Tatar ve Altay Edebiyatları Ödülü- 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir