Genel

Ahmet Arif Kimdir?

15 Nisan 2020

Gerçek adı Ahmet Öne Aldı olan Ahmet Arif, 1927 yılının bir bahar günü Diyarbakır’ da doğmuştur. O şiirlerindeki vurgun hasret duygusunu daha iki yaşında iken yaşamaya başlamıştır. Daha doğduğunda annesini kaybeden Ahmet Arif, annesiz büyümüştür. Afyonda liseye gidene kadar olan geçen dönem Güneydoğu’nun farklı farklı kentlerinde geçmiştir. Doğum yeri Siverek olan Ahmet Arif, ilkokulu Harran da okumuştur. Henüz 9, 10 yaşlarında iken devlet parasız yatılı sınavlarına başvurmuştur.

Kazandığı sınav ile Afyon lisesine giden Ahmet Arif’in Çocukluk yılları Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarıdır. Güneydoğu’nun ve sınırlarının en karışık olduğu dönemde aşiretler arası kavgalara tanıklık etmiştir. Şiir ile lise yıllarında tanışan Ahmet Arif, 16’ ı, 17 yaşlarına geldiğinde ise sürekli kendini şiir yazarken bulmuştur. Lisede çok iyi bir eğitim alan ve edebiyatı çok iyi öğrenen Ahmet Arif‘e zıt şairleri okumuştur. Fakat lise yıllarında yazdığı şeylerin her biri için Ahmet arif şöyle söylemiştir; her biri bir kızda kaldı ya da poliste. Geri alamadım hiçbirinden o şiirler çocukluğumun olmayan fotoğraflarıydı.

Üniversiteye gitmek ya da sadece şiir yazmak arasında karar vermeye çalışan Ahmet arif, üniversite için Ankara’ da Coğrafya, dil tarih felsefe bölümünde o üniversiteyi okumuştur. Merkez bankasında para kazanmak için işe girmişti. Şiir yüzünden başı ilk kez üniversite birinci sınıfta derde girmişti. O şiir 33 kurşun adlı şiiriydi. Arkadaş tarafından çoğaltılan şiiri polise teslim edilmiş ve ardından TCK’ nun 141. maddesi gereğince siyasi görüş eylemleri nedeniyle 1951 yılında 38 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. 1009 54’te 7 Ekim günü serbest bırakılmıştır.

Serbest kalsa da kamu diyecektim altında sekiz ay kadar kalması gerektiği bilinen Ahmet Arif’in Urfa değil de Diyarbakır olarak kamu gözetimi altında kalmasını sağlamıştır. Hapse girdiği için artık memurluk yapamayan Ahmet arif bir tuğla eklemiş fabrikasında işe girmiştir. Birkaç yıl kadar Diyarbakır’da kalan Ahmet Arif daha sonra Ankara’ya dönse de üniversiteyi tamamlama olanağı artık yoktu. Birden fazla işe girip çıktıktan sonra Öncü ve halkçı gibi dönem gazetelerinde editörlük, teknik sekreterlik veya gazetecilik yapmıştır. 1967’de Aynur hanımla dünya evine giren Ahmet Arif 1972’de filinta adlı oğlunu kucağına almıştır. 1977’de gazetecilikten emekli olan Ahmet Arif 1991 yılında 2 Haziran günü bir sabah kalp yetmezliği sonucunda Ankara’da hayata gözlerini yumuştur. Ertesi gün Maltepe caddesinde canaze namazı kılınan Ahmet arif cebeci mezarlığı nda toprağa verilmiştir.

Ahmet Arif Edebi Kişiliği

Sevmenin ve hasretin şairi Ahmet arif, son dönem edebiyatımızın aykırı sesi olmuştur. Aykırı olması nedeni ile hep görmezden gelinen edebiyatın altın hazinesidir. Şiirlerindeki insana buram buram saran Anadolu insana sevdası ve sıcaklığını kimse bu başarılılık da verememiştir. İnsanı kendinden alıp götüren ve gerçek yaşanmış hikayeleri konuşma dilini ve doğallığının metaforlarla şiir diline yansıtır. Ahmet arif, her şeyle birbirini tamamlarken kendi konunu yaratmıştır. Tarihi dönemlerin içerisinde yer alan Ahmet Arif dönemin ruhunu yazılarına yansıtmıştır. Tarihi dönemlerin içinde yaşayan Ahmet arif, bulunduğu dönemin ruhunu kalemine yansıtmıştır. Çok farklı insan tabakaları ile beraber tecrübeler yaşayan Ahmet Arif, deneyimlerini yazılarına aksettirmiştir. Anadolu’ nun 20. yüzyılda ki en büyük ozanı olan Ahmet Arif, tek şiir kitabı ile Türk edebiyatına Ve üç kuşağını besleyen eser ortaya koymuştur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir