Genel

Ahmet Antmen Kimdir? Ahmet Antmen’in Biyografisi

14 Nisan 2020

Ahmet Antmen 12 Eylül 1979 yılında Mersin’de dünyaya gelmiş, İlkokul, Ortaokul ve Liseyi burada bitirmiştir. Üniversiteyi Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümünde okumuş ve buradan mezun olmuştur. Edebiyata olan ilgisi sebebiyle Ortadoğu Teknik Üniversitesi Edebiyat topluluğuna katıldı ve başkanlığını üstlendi. Bu yıllarda Üniversite topluluğuyla beraber Nikbilink isimli Sanat ve Edebiyat dergisi yayımladı.  Dergide gündemle ilişkili konular sanatsal bağlamda işlenmiş 2016 yılına kadar Türkiye’nin her yerinde satılmıştır. Uzun süre derginin Genel Yayın Yönetmenliği görevinde bulundu, derginin şiir dinletilerinde görev aldı. Daha sonra Damar dergisinin sanat yönetmenliğini üstlendi ve Edebiyatçılar Derneği Genel Sekreterlik görevini yaptı. Ülke çapında edebiyat etkinlikleri ve edebiyat festivalleri etkinlerinde yer almış, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mezunları derneğiyle beraber çalışmıştı.

Edebi Hayatı

Ahmet Antmen’in yazdığı şiirler, makaleler ve öyküler Evrensel Kültür, Edebiyat ve Eleştiri, Sol, Öteki – Siz, Damar, Nikbinlik, Sanat Cephesi, Uç, Eylülde ve Kül dergisi gibi ülke çapında yayımlanan dergilerde yayımlandı. 2002 yılında ilk şiir kitabı “Ayrıksı Otlar” isimli eserini yazdı ve 2003 yılında okurlarla buluştu. Bu kitapla SES Birincilik Ödülünü aldı. Edebiyat alanında yayın yapan Arkadaş, Doruk, Papirüs, Gri, Kağıt, Gibi yayın evlerinde yöneticilik ve editörlük yaptı. Aynı zamanda Gılgamış Destanı, Savaş Yalanları, Odysseus, Kelime ve Dimne, Savaş ve Barış, Babalar ve Oğullar ve Vadideki Zambak gibi kitapların çevirmenliğini yaptı.

TRT kanalı için hazırlanmış “Evinde Yabancı” isimli gurbetçilerin öykülerinden oluşan bir derleme kitabın da çevirmen ve editör ekibinde yer aldı. Edebiyat ve Mimarlık kitapları serisine ortak yazılarla katkıda bulundu ve yayınlanmaya hazır ikinci şiir dosyası Çor/Adım ile daha çok toplumsal ve psikolojik gelişim süreçlerinde çocukları, çocuklukları ve çocuklarımızı ele aldı. Şu an ikinci romanıyla birlikte (ilk romanı Beri Zaman Mahallesi) ilk şiir teorisi kitaplarımın hazırlıklarına devam etmektedir.

Beri Zaman Mahallesi

Kitap 1979 yıllarında Adana Mersin Hatay arasında geçmektedir. Bir polis sorgusu sırasında kuşkulu bir şekilde ölen ve onu arayan ailesini konu almakta. Bahsi geçen öğretmen siyasi bir kişiliktir ve 70’li yıllardan yaşanmış olaylara benzer bir konuyu anlatmakta. Romanda karakterlerin duygularının yanı sıra fikirleri de dışa vuruyor. Kitap 2016 yılında satışa çıkmış ve 188 sayfadan oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir