Genel

Ahmet Ada Kimdir? Ahmet Adan’ın Biyografisi

13 Nisan 2020

Ahmet Ada, Adana’da doğup büyümüş bir yazar ve aynı zamanda da şairdir. Annesinin adı Nazire, babasının adı ise Ahmet’tir.

Ahmet Ada Hayatı

 20 Mayıs 1947 tarihinde Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğan Ahmet Ada, ilkokul ve ortaokulu doğduğu yerde okudu ve buradaki eğitim hayatını 1965 yılında bitirdi. Liseyi ise yine ilçedeki Ceyhan Lisesi’nde okudu. Ancak o zamanlardaki geçim sıkıntısından dolayı 1965 yılında okuduğu liseyi bırakarak iş hayatına atıldı. Bu noktada Kayseri’ye de taşınmak zorunda da kaldı. İş hayatı süresince 1967 ile 1969 yıllarında Devlet Su İşleri’nde, 1971 ile 1987 yılları arasında ise Marangozlar İstihlak Kooperatifi’nde iş hayatına devam etti. 1989 ile 1993 yılları arasında ise is otomobil üzerine bir şirkette iş hayatına devam ettikten sonra, 2002 yılı geldiğinde emekli oldu. Hayatının son yıllarında ise Mersin’de bir hastanede tedavi gördü. Ancak tarihler 19 Mart 2016’yı gösterdiğinde hastalığıyla daha fazla savaşamadı ve hayatına burada veda etti. Kayseri’de yaşamının büyük bir bölümünü geçirdiği için de Kayseri’deki Hunat Hatun Camisinde kılınan öğle namazından hemen sonra buraya defnedildi.

Ahmet Ada Kariyeri

Ahmet Ada kariyeri süresince gerçekten çok başarılı bir şair ve yazar olmuştur. İlk eseri olarak Tabuttur Kitaplar adlı eserini 1966 yılında Soyut Dergisi’nde yayınlamıştır. Yine aynı yıl ve aynı dergide Hilmi Yavuz isimli şairin yazdığı şiire yönelik de bir denemeyi yayınlamıştır. Yazılarını ve şiirlerini dönemin en önde gelen ve bilinen dergilerinde yayınlamıştır.

Yayınladığı ve bağlantılı olduğu yayınlar ise Geceyazısı, Agora, Yeni Dergi, Varlık Dergisi, Papirüs, Adam Sanat, Kitap-lık, Beyazmanto, Lacivert ve Bir Gün gibi önemli yayınlardır. Bunların yanı sıra ek olarak birkaç yayınevi ve dergiyle de bağlantısı vardır. Ayrıca Ahmet Ada şiirleri İngilizce, Almanca, Fransızca, Kürtçe ve İtalyanca gibi önemli dillere çevrilmiştir. Bu da aslında şiir konusundaki başarısını ortaya koymaktadır.

Yazılarında da genel olarak şiiri konu almıştır. Bu yazılarda şiir ve şair unsurlarıyla birlikte alanın sorunlarına değinmiştir. Bu yazıları da çok dikkat çekmiştir.

Ahmet Ada Eserleri

Ahmet Ada, hayatı boyunca aktif olduğu yıllarda neredeyse her yıl eser çıkarmıştır. Bu yüzden günümüze kadar ardında birçok eseri bizlere bırakmıştır. 1980 yılında ilk şiir kitabı olan Gün Doğsun Gül Üstüne isimli şiir kitabını yayınlamıştır. 1983 yılında Acıyla Akra, 1985 yılında Yaz Kırlangıcı Olsam, 1990 yılında Aşk Her Yerde, 1992 yılında Günyenisi Lirikler, 1994 yılında ise Ramazan adlı şiir kitabını yazmıştır. Hayatının son yıllarında yazdığı şiir kitapları ise Taşın Sesi, Yağmur Başlamadan Eve Dönelim ve Derin Göller Kalbindir eserleridir. Derin Göller Kalbindir adlı eseri öldükten bir yıl sonra 2017 yılında yayınlanmıştır. Ayrıca 1981 ile 2011 yılları da dahil olmak üzere bu yıllar arasında 5 farklı ödül almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir