Genel

Adil Şirin Kimdir?

12 Nisan 2020

1955 yılında Takvim 1 Temmuz’u gösterirken Laçin ilinin Erikli köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Adil şirin, 1962 ile 1972 yılları arasında Gurdgaji kentin de A. Nevruzov Orta Okulu’ nu bitirmiştir. Yüksek dereceyle mezun olduğu ortaokuldan sonra Hankendi devlet pedagoji Üniversitesi’ de filoloji bölümünden mevzun olmuştur. 1978 ile 1984 yılları arasında Laçin iline bağlı Gurdgaji Köyünde öğretmenlik görevine başlamıştır. 1985 yılında Adil şirin, Baküye yerleşmiş ve Bakü’de Azerbaycan devlet radyosu bünyesinde sosyal yaşam programları bölümünde çalışma hayatına başlamıştır. 1986 yılında Sovyet Köyü gazetesine atanan Adil Şirin, muhabirlikten terfi ederek şube müdürlüğüne kadar çeşitli birçok görevde bulunmuştur. 1990 yılında ise Vatan cemiyeti nde çalışmalarına devam etmiştir.

1992 senesinde ise Karabağ‘ da yaşanan olaylardan etkilenmiştir. Etkilendiği olay sonucunda dağlık Karabağ‘ da savaşmak için gönüllü olarak kurulan Azerbaycan ordusuna katılmış ve tarihi bir döneme şahitlik yapmıştır. Dağlık Karabağ‘ da savaşmak adına cepheye giden Adil Şirin, evli biri kız diğeri erkek olmak üzere iki çocuk babasıdır.

Adil Şirin başından geçen olaylar sonucunda şairlik kariyerine 1972 yılında başlamıştır. Adil Şirin, yazdığı şiirlerin büyük bir kısmınız çünkü sessiz ve de oldukça sade bir dil ile yazmıştır. Şiirlerini ve yazılarını serbes tarzda yazan Adil Şirin, farklı farklı yıllarda çok fazla gazete ve dergiler de çalışmalar yapmıştır. Gazete ve dergilerin yanı sıra devlet radyosunda çalışmış olan Adil Şirin, 1992 senesinde adalet gazetesi nde şube müdürlüğü dahi yapmıştır.

Adil Şirin Kariyer ve Ödülleri

Adil Şirin’ in Şimdiye kadar kaleme aldığı dokuz kitabı bulunmaktadır. Adil Şirin, Avrasya yazarlar birliği, Azerbaycan yazarlar birliği ve Rusya yazarlar birliği üyesi olan bir şairdir. Şiirlerinin farklı farklı dillere çevrilerek yayınlanması onu ulusal bir şairi yapmıştır. Ukranya, Rusya ve Türkiye‘de kitapları çevrilerek basılmıştır. O, fahri doktora Unvanını Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlimler Akademisi’ den almıştır.

Aldığı ödüller ise; Nazım Hikmet Uluslararası Edebiyat Ödülü ile Şahmar Ekberzade Uluslararası Edebiyat Ödülü’ dür. Adil Şirin, 2008 senesinde yılın kültür adamı seçilmiş ve uluslararası altın yıldız madalyası şeref payesini de başarı kariyerine kaçmıştır. 2009 yılında Resul Rıza Uluslararası ödül ile Birleşmiş Milletler tarafından Puşkin Altın Madalyasına sahip olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir