Genel

Abdürrahim Karakoç Kimdir?

11 Nisan 2020

Abdürrahim Karakoç 7 Nisan 1932 tarihinde Kahramanmaraş’ın ekin Özü ilçesinde gözlerini açmıştır. Dedesi gibi babası ve kardeşleri gibişair olan Abdürrahim Karakoç, ailesi sebebi ile henüz küçük yaşlarda şiir ile tanışmıştır. Küçük yaşlarda şiire merak sarmış, ilk yazdığı şiiri beğenmeyip yakmıştır. Mücadeleci mısralarının yoğunluğu yaşadığı dönem şartlarından kaynaklanmaktadır. Şair bir ekolu olan aileden gelen Abdürrahim Karakoç, gençlik döneminde yazdığı ilk şiirler iki kitap basılacak kadar çok olan eserleri imzasını atmıştır. Abdürrahim Karakoç, imzasını attığı bu şiirleri beğenmediği için ateşe atarak yapmıştır. 1958 senesinden sonra yazdığı dizeleri yıl 1964’ü gösterirken  “Hasan’a Mektuplar” adlı kitabı ile yayınlayarak okurlarına ulaştırdı.

Ve kısa bir sürede on binlerce kişi tarafından okundu. Ancak günümüzde olduğu gibi o dönemde de şiir para kazandırmıyordu. Bu nedenle 1958 senesinde ikamet ettiği beldenin belediyesinde mesul muhasebe olarak memuriyet hayatına başlamıştır. Abdürrahim Karakoç Abdürrahim Karakoç, 1981 senesinde memurluktan emekli olmuştur.

Abdürrahim Karakoç Gazete Hayatı

1985 senesinde gazeteciliğe başlayan Abdürrahim Karakoç Anadolu’ nun yağız delikanlısı Karakoç, Büyük Birlik Partisi’nin kurulması için çalışmalarına da destek vermiştir. Kendisinin yaptığı bir röportajda siyasi faaliyetleri üzerine Sorulan soruya Abdürrahim Karakoç Abdürrahim Karakoç, şu cevabı vermiştir; Allah rızası için girdim, Allah rızası için ayrıldım. Mücadele bilinciyle yazdığı şiirlerinin Çoklu hayat şartlarından kaynaklanmaktadır.

Takvim 27 Mayıs’ı gösterirken darbesinin gerçekleşmesi ile “Demokrasi Maskaralığı” şiirini kaleme almıştır. Zinde güçler, ülke problemleri ve haksızlıklar hiciv şiirlerini beslemiştir. 30’dan fazla mahkemeye verilen Abdürrahim Karakoç Abdürrahim Karakoç, hepsinden haklı bir şekilde beraat etmiştir. Avukat tutmaksızın girdiği tüm davaları kendine savunarak kazanmıştır. 2012 senesinde ciğerlerindeki enfeksiyonun neden olduğu sağlık problemi ile hastaneye kaldırılmıştır. Şair Abdürrahim Karakoç Abdürrahim Karakoç, geçirdiği tedavi sürecinde 7 Haziran 2012’de Gazi Üniversitesi tıp fakültesi hastanesinde yoğun bakımda iken hayata gözlerini yummuştur. Ankara, Keçiören’ deki balım Semt kabristanına defnedilmiştir.

Abdürrahim Karakoç Eserleri

Duasını, ömrü, ölümü âşık olan Mihriban’ın şairi Abdürrahim Karakoç Abdürrahim Karakoç, son saz şairidir. Saz çalmamasına rağmen yazdığı satırlar Türk müziğinde önemli anlamlara sahiptir. Anadolu’nun evladı, kara kuru yağız bir şair olan Abdürrahim Karakoç Abdürrahim Karakoç, İsmi olmayan fakat aşkı destanlara hikâye olan Mihriban’ın yazarı Abdürrahim Karakoç Abdürrahim Karakoç, 25 yaşında iken Türk Edebiyatına damgasını vurdu. En bilinene eserleri ise;

Hasan’a Mektuplar, Vur Emri, Kan Yazısı, Suları Islatamadım, Beşinci Mevsim, Dosta Doğru, Akıl Karaya Vurdu, Yasaklı Rüyalar, Gök Çekimi, Gerdanlık 1-2, Parmak İzi, Yağmur Yerden Yağar, Anadolu’da Bahar: Şiir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir