Genel

Abdullah Rıza Ergüven Kimdir?Abdullah Rıza‘nın Biyografisi

15 Nisan 2020

Türk Edebiyatı’nın değerli Şair ve yazarı olan Abdullah Bey;1925 yılında Eskişehir’in Avanos ilçesinde dünyaya gelmiştir. Abdullah Bey; ilk okul eğitimini doğduğu şehir olan Nevşehir’de tamamlamış ve sonrasında ortaokul için Yozgat’ta geçmiştir. Ortaokul eğitimini Yozgat da tamamlayan şairimiz üniversite sınavında başarılı bir sonuç elde etmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Bölümüne yerleşen Abdullah Rıza; Türk Dili ve Edebiyatı okumuştur. Bin dokuz yüz elli iki yılında üniversiteden mezun olan Abdullah Rıza; hemen öğretmenliğe başlamıştır. Ama eğitimci olarak fazla görev yapmamıştır.

Öğretmenlik mesleğinden Basın Yayın ve Turizm Bakanlığı bünyesine geçmiş ve bakanlıkta Haberler Dairesinde memuriyet hayatına devam etmiştir. İlerleyen zamanda 1968 yılında ülke değiştiren Abdullah Rıza; İşveç’ e gelmiş ve bu ülkeyi yeni iskanı olarak kabul etmiştir. İsveç’e yerleştikten sonra İsveç’in dili ve edebiyatını öğrenmek isteyerek bu alanda eğitim almıştır. İsveç’te dil konusunda başarı sağlayınca 1972 ve 1977 yılları arasında çevirmenlik dahi yapmıştır.1978 yılına geldiğimizde ise Abdullah Rıza; Stokholm Üniversitesi’nde Türkçe Eğitimleri vermiştir. On iki yıl kadar işini yapmıştır. 1990 yılı geldiğinde ise emekliye ayrılma kararı ile mesleki hayatına son vermiştir.

1940 yılından itibaren Abdullah Rıza’nın şiirleri ve diğer çalışmaları çeşitli dergilerde yer bulmuştur kendine. Böylelikle eserleri geniş kitlelere ulaşmıştır. Halk Abdullah Nuri’yi bu sayede tanımaya başlamıştır.

Ayrıca yaptığı araştırmalar ve incelemeleri de halka paylaşan Abdullah Rıza bilimsel konularda da eserler vermiştir.

Abdullah Rıza’nın “Yasak Tümceler” adlı romanı dini konularda ağır eleştiriler içerdiği gerekçesiyle mahkum edilmesine neden olmuştur. İsveç de hayatını devam ettiren Abdullah Rıza felç geçirerek İstanbul’a gelmiştir. 2000 yılında ise “Tanrıları Nasıl Yarattık” adlı kitabıyla Aydınlık Dergisi kendisini Turan Dursun Araştırma ve inceleme Ödülü’ne aday gösterilmiş ve bu ödülü kazanarak başarılı bir yazar olduğu son kez ortaya konmuştur.

Ödülü kazanmasından bir yıl kadar sonra 2001 yılında 16 ağustos günü hayata gözlerini yummuştur değerli edebiyat üstadımız. İstanbul’da hayatını kaybetmesine rağmen Ankara’ya getirilmiş ve Ankara topraklarına emanet edilmiştir Abdullah Rıza.

Değerli bir şair ve yazar olan Abdullah Rıza’nın bizlere armağan ettiği birçok eseri vardır. Tahmini olarak seksen kadardır. Eserlerine örnek olarak

  • Şiirine; 1958 yılında yazdığı Yalnızlar, 1968 yazdığı Seviden Yana ve 1978 yılında yazdığı Güneşe Açılmak örnek verilebilir.
  • Romanı ise 1982 yılında kaleme aldığı Yarınları Beklerken,
  • Antoloji örneği ise 1982 yılında yazdığı Halk Edebiyatı Antolojisi,
  • Deneme ve İncelemelerine örnek olarak da 1982 yılında kaleme aldığı Yunus Emre ve 1988 yılında Sanat ve Erotizm eserleri örnek verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir